İş görüşmesinde neler yapılmalı? İş görüşmesini kolaylaştıracak püf noktalar!

İş mülakatlarına katılmak çoğu zaman korkulu rüyalarımızdan olmuştur. Peki, İş görüşmesinde neler yapılmalı? İş görüşmesini kolaylaştıracak püf noktalar!

Hayat 19.04.2022, 16:47 19.04.2022, 17:03
Abone ol
İş görüşmesinde neler yapılmalı? İş görüşmesini kolaylaştıracak püf noktalar!

İş görüşmelerinin sandığınız kadar zor olmadığını gösterebilmek için size bazı püf noktalar hazırladık. Peki, İş görüşmesinde neler yapılmalı? İş görüşmesini kolaylaştıracak püf noktalar!

İŞ GÖRÜŞMESİNDE NELER YAPILMALI?

Firma Araştırması

Bir iş görüşmesine gideceğiniz zaman mutlaka firma hakkında bilgi sahibi olmalısınız. İnsan Kaynakları tarafından size "Bizim hakkımızda araştırma yaptınız mı?", "Firmamız hakkında neler biliyorsunuz?" sorularını sorması kaçınılmazdır. Mülakata hazırlanmanın ilk adımı firma hakkında araştırma yapmaktır.

İş İçeriğini İncelemek

Çoğu zaman seri olarak iş başvurusu yaptığımız için hangi ilanlara başvuru yaptığımızı unuturuz. İş görüşmesine gideceğiniz zaman firmanın iş ilanını iyice incelemeyi unutmayın.

Mülakat Pratiği

Görüşmeye gitmeden birkaç gün önce evde kendi kendinize sorular sorun ve bu soruların yanıtlarını verin. Bu pratik hem stresinizi azaltacak hemde size yardımcı olacaktır. Öneri olarak mülakat simülasyonlarına katılabilir ya da videolar izleyebilirsiniz.

Kıyafet Seçimi

Mülakata gitmeden önce kıyafetlerinizi hazır bulundurun, son dakikaya bırakmayın. Daha resmi ve klasik şık kıyafetler tercih edin.

Dinleyin ve Soru Sorun

İş mülakatı sırasında size anlatılanları can kulağı ile dinleyin ve mutlaka soru sorun. Karşınızdaki kişiyi dinlediğinize ikna etmenin yolu iyi sorular sormaktır.

Görüşme Sonrası

Görüşme sonrası sadece firmanın sizi aramasını beklemeyin. İş görüşmesine sizi davet ettikleri için teşekkür eden ve çalışmak istediğinizi belirten bir mail atarak kendinizi hatırlatın. Süreç uzun sürerse yetkili kişilere süreç hakkında bilgi almak istediğinizi belirtin. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!