İnsülin iğnesi orucu bozar mı? Şeker hastaları oruçluyken insülin kullanabilir mi? Diyanet ne dedi?

Ramazan ayında oruç tutmak isteyen şeker hastaları, insülin iğnesinin orucu bozup bozmadığını merak ediyor. Bunun sonucunda internette "İnsülin iğnesi orucu bozar mı? Şeker hastaları oruçluyken insülin kullanabilir mi?" diye arama yapılmaya başladı. Peki insülin iğnesi orucu bozar mı? Şeker hastaları oruçluyken insülin kullanabilir mi? Diyanet ne dedi?

Hayat 06.04.2022, 13:51 06.04.2022, 14:33
Abone ol
İnsülin iğnesi orucu bozar mı? Şeker hastaları oruçluyken insülin kullanabilir mi? Diyanet ne dedi?

Mübarek Ramazan ayının gelmesiyle vatandaşlar oruç ibadetini yerine getirmeye başladı. İnsülin kullanan şeker hastaları da oruç tutmak isteseler de insülin iğnesinin oruca zarar verip vermediği araştırıyor. İnternette "İnsülin iğnesi orucu bozar mı? Şeker hastaları oruçluyken insülin kullanabilir mi?" diye aranmaya başladı. Peki insülin iğnesi orucu bozar mı? Şeker hastaları oruçluyken insülin kullanabilir mi? Diyanet ne dedi?

İNSÜLİN İĞNESİ ORUCU BOZAR MI? ŞEKER HASTALARI ORUÇULUYKEN İNSÜLİN KULLANABİLİR Mİ?

Din İşleri Yüksek Kurulu olan Diyanet resmi internet sayfasında şeker hastalarının oruçluyken insülin kullanmasıyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

İğnenin orucu bozup bozmayacağı, kullanılış amacına göre değerlendirilebilir. Ağrı dindirmek, tedavi etmek, vücudun direncini artırmak, gıda vermek gibi amaçlarla enjeksiyon yapılmaktadır. Gıda ve keyif verici olmayan enjeksiyonlar, yemek ve içmek anlamına gelmediklerinden orucu bozmazlar. Ancak gıda ve/veya keyif verici enjeksiyonlar orucu bozar (DİYK 22. 09. 2005 tarihli karar). Şeker hastalarının kullandıkları insülin iğnesi bu nitelikte olmadığı için orucu bozmaz.
Diğer yandan ehil doktorların, oruç tutmasının sağlık açısından zararlı olacağı teşhisini koyduğu bir hasta, Ramazan’da oruç tutmayabilir. Böyle bir kişi, eğer iyileşme ihtimali varsa orucunu daha sonra kaza etmek üzere bırakır; böyle bir ihtimal yoksa Ramazan ayının her günü için birer fidye verir. İnsüline bağımlı olarak yaşayan hastaların da oruç tutmaları sağlıklarına zarar veriyorsa oruç tutmayabilirler. Tutamadıkları oruçlarının sayısınca her gün için bir fidye verirler.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!