Hıdırellez dileği ne zaman yapılır? Hıdırellez gül ağacı dileği nasıl yapılır?

UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi’nde yer alan ve Anadolu da dahil olmak üzere Ortadoğu, Orta Asya ve Balkanlar'da kutlanan mevsimlik bir bayram olan Hıdırellez hakkında vatandaşlar, "Hıdırellez dileği ne zaman yapılır? Hıdırellez gül ağacı dileği nasıl yapılır?" sorularının yanıtlarını arıyor. İşte detaylar...

Hayat 05.05.2022, 13:55 05.05.2022, 13:58
Abone ol
Hıdırellez dileği ne zaman yapılır? Hıdırellez gül ağacı dileği nasıl yapılır?

Balkanlarda 'Aya Yorgi Günü', 'Herdeljez', 'Ederles/Ederlezi' adları ile de bilinen Hıdırellez hakkında araştırmalara hız verildi. Peki, Hıdırellez dileği ne zaman yapılır? Hıdırellez gül ağacı dileği nasıl yapılır? İşte merak edilen soruların yanıtları...

HIDIRELLEZ DUASI NEDİR NASIL YAPILIR?

Hıdırellez duası birçok kaynakta yer alan bilgiye göre gece yapılır. İşte hıdırellez duası:

Bin bir adım bir adım /Allah bir adım adım / Kerim kerem Allah /Başımda bir duman var yardım eyle ya Allah / La ilaha illallah muhammeden resullullah yetiş imdadıma hızır ile Allah birsin sen kulla mişersin biz gibi kulların yardımcısı sensin hızır deryada erdim murada amin.

HIDIRELLEZ GÜL AĞACI DİLEĞİ NASIL YAPILIR?

Hıdırellezin en bilinen geleneklerinden biri olan gül ağacına dilek asma işlemi araştırılıyor. Bu gelenek Hıdırellez akşamında gerçekleştirilir ve dilekler bir kağıda yazılıp gül ağacına asılır. Aynı şekilde istediğiniz dileğin resmini de çizebilir ve gül ağacının altına asabilirsiniz.

Dileğimizi tahta çöpleri ağacın dibine dizerek betimleyebiliriz. Örneğin ev sahibi olmak istiyorsak tahta çöpleri gül ağacının dibine ev şeklinde dizebiliriz. Fakat sabah olduğu yerden toplayıp suya atmalıyız.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!