DOLAR
9.3304 0.39
EURO
10.8533 0.25
ALTIN
533.67 0.94
BIST
1431.68 0.13

Helsinki Üniversitesi'nin araştırmasına tepki: ''Van kedisi uysal ve en zeki kedidir''

Helsinki Üniversitesi'nin yaptığı araştırmada ulaştığı ''en saldırgan kedi türü Van kedisi'' sonucuna Van'dan tepki geldi. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Abdullah Kaya da araştırma sonuçlarına karşı çıkarak "Van kedisine bir unvan verilecekse, en zeki kedi unvanına sahiptir diyebiliriz" dedi.

Hayat 10.09.2021, 17:31 10.09.2021, 17:52
Helsinki Üniversitesi'nin araştırmasına tepki: ''Van kedisi uysal ve en zeki kedidir''

Helsinki Üniversitesi'nden bilim insanları, kedilerin karakter ve davranışlarını inceledi. 26 farklı ırktan 4 bin 300'den fazla kediyle yapılan çalışma sonucunda Van kedisi en saldırgan tür ilan edildi. 7 temel özelliğin yer aldığı araştırmaya göre, Van kedisiyle ilgili olarak "İnsanlara karşı saldırganlığı en yüksek olan bu türün diğer kedilerle sosyalliği de düşük puan aldı" ifadeleri kullanıldı. Ancak Van'dan bu sonuca tepki var.

''VAN KEDİSİ EN ZEKİ KEDİDİR''

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Abdullah Kayaaraştırma sonuçlarına tepki gösterdi, "Van kedisine bir unvan verilecekse, en zeki kedi unvanına sahiptir diyebiliriz" dedi.

"Yıllardır Van kedisiyle ilgili araştırma yapan Van Kedisi Araştırma Merkeziyiz. Ne kadar Van kedisi üzerinde çalışma yapıldı, bilmiyoruz. Gerçekten orijinal Van kedisi mi? Onu da bilmiyoruz. Bir araştırma gerçekten kapsamlıysa, geniş çaplı çalışılıyorsa, dünyada en fazla ve orijinal Van kedisi barındıran merkezimizin bundan haberi olması gerekirdi. Bizim de buna paydaş olmamız gerekiyordu ki, onun ortaya koyduğu davranışın nasıl değerlendirileceğini beraber karar verme imkanımız olurdu. Dolayısıyla Van kedisinin saldırgan değil, uysal olduğunu sahibiyle duygusal bağ kurduğunu ve bu nedenle sahibi dışında başka insanlara mutlaka tavır koyduğunu, evde de herkesle ilişki tarzının değişik olduğunu söyleyebiliriz" dedi.

VAN KEDİLERİNE ÖZEL BAKIM

Farklı göz renkleri ve bembeyaz tüyleriyle ünü ülke sınırlarını aşan Van kedilerine, korumalı mekanlarda özenle bakılıyor. Türkiye'nin birçok kentinden Van'a gelenler, Van Kedi Villası'ndaki birbirinden güzel Van kedilerini görmeden dönmüyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Anketi Tümü
İstanbul'da son zamanlarda artan trafik sorununun sebebi nedir?