banner2

Gök Tanrı inancı ne anlama geliyor? Tengri bir din mi? Tengricilik anlamı ne?

Burhanettin Mumcuoğlu isimli bir avukat, kimlikteki din bilgisini ‘Tengri’ olarak değiştirdi. Diyanet konuya el attı. Peki, Gök Tanrı inancı ne anlama geliyor? Tengri bir din mi? Tengricilik anlamı ne? İşte merak edilen soruların yanıtları...

Hayat 13.06.2022, 11:03 13.06.2022, 11:13
Abone ol
Gök Tanrı inancı ne anlama geliyor? Tengri bir din mi? Tengricilik anlamı ne?

Twitter'da 'Burhi' takma adıyla bilinen Burhanettin Mumcuoğlu, din bilgisini 'Tengri' olarak değiştirdi.İçişleri Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığına 'Tengri’nin din olup olmadığını sordu. Diyanet İşleri Başkanlığından Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Haçkalı ise Tengri’nin belli bir dini ifade etmediğini söyledi.

Mumcuoğlu, karara itiraz için dava açtı. Mahkeme kararı olumlu sonuçlandı. Böylece Türkiye’de ilk kez biri din bilgisini ‘Tengri’ olarak tescillendirmiş oldu. Peki, Gök Tanrı inancı ne anlama geliyor? Tengri bir din mi? Tengricilik anlamı ne? İşte detaylar...

GÖK TANRI İNANCI NEDİR?

Gök tanrı inancında yaratıcının tek bir tane olduğuna inanılmaktadır. Gök tanrı inancı Türkler tarafından benimsenmiş bir inan biçimidir. 

TENGRİCİLİK ANLAMI NE?

Tengricilik, Gök Tanrı inancı olarak da ifade edilebilmektedir. Eski Türkler ve Moğollar tarafından yaygın olarak inanılmakta olan inanç olarak bilinmektedir. Tengri kelimesi eski Türkçe kaynaklara göre Tanrı anlamına gelmektedir. Tengricilik, Orta Asya'da yaygın olarak inanılmakta olan dini bir inanç olarak ifade edilebilir. 

TENGRİ NE DEMEK?

Eski Türkçe'de "Gök Tanrı" anlamına gelen tengri, Türklerin islamiyeti kabulünden önceki dönemlere ait inanıştan kalmadır. Bu inanca göre Gök'ün yüce ruhu Tengri'ydi.

Ünlü Arap gezgin İbn Fadlan’ın naklettiğine göre o sıralarda İslâm’a henüz girmiş olan Oğuz Türkleri herhangi bir zorluk ile karşılaştıklarında bakışlarını gökyüzüne yöneltip “Bir Tengri.” derlermiş.

Kâşgarlı Mahmud'un ünlü eseri Divân-ı Lügati't-Türk'te Tenğri üç anlamlıdır, bunlar:

  • Tanrı
  • Gök, sema (müslüman olmayanlarca)
  • büyük bir dağ, büyük bir ağaç gibi göze ulugörünen her şey (müslüman olmayanlarca).

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!