banner2

Fitre ne kadar 2022? Fitre kaç para oldu? Fitre ne zaman verilir?

Ramazan ayının yaklaşmasıyla Müslümanlar 2023 fitre miktarını araştırmaya başladı. Diyanet İşleri Başkanlığı bu yıl fitrenin ne kadar olduğunu açıkladı. Peki bu yıl Ramazan ayı fitre ne kadar 2023? Fitre kaç para oldu? Fitre ne zaman verilir?

Hayat 24.02.2023, 10:00 24.02.2023, 16:38
Abone ol
Fitre ne kadar 2022? Fitre kaç para oldu? Fitre ne zaman verilir?

Şaban ayından sonra gelen Ramazan ayını doğru değerlendirmek isteyen Müslümanlar, İslamiyet'in yükümlülüğü olan ibadetleri ellerinden geldiğince doğru yapmaya çalışıyor. Ramazan ayının başlamasıyla  her Müslüman bireyin fitre vermesi gerekiyor. Fitre, Ramazan ayının yaklaşmasıyla internette merak edilmeye başlandı. Peki Diyanet'in açıkladığı fitre ücreti ne kadar? Fitre ne kadar 2023? Fitre kaç para oldu? Fitre ne zaman verilir?

FİTRE NE KADAR 2023?

Ramazan ayının diğer önemli ibadetlerinden birisi de fitredir. Fitreyi her Müslümanın maddi şekilde vermesi gerekir. Bir ibadet olan fitre,  Müslüman bireylerin Ramazan ayı girdikten sonra ihtiyaç sahibi kişilere ulaştırması gereken sadakaya denir. Fitre miktarı her yıl Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanır.
Fitre miktarının belirlenmesinde, İslam dininin temel kaynaklarında anlatılan kurallar dahilinde ve günümüz şartlarında bir kişinin günlük gıda ihtiyacının ortalaması esas alınır. Din İşleri Yüksek Kurulu, 2023 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2023 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan süre için açıklanan fitre miktarını 40 TL olarak belirledi.

Bununla birlikte her bir mükellef (fitre veren kişi) bir günlük kendi gıda harcamasına denk düşecek ücreti ya da daha fazlasını fitre/fidye olarak da verebilir. Bu miktar, nakit olarak verilebileceği gibi gıda vb. maddelerden ayni olarak da verilebilir. Bununla beraber belirlenen fitre miktarıyla fidye miktarı aynıdır.

FİTRE NE ZAMAN VERİLİR?

Fitre 2023 yılı Ramazan başlangıcından 2024 yılının Ramazan ayının başlangıcına kadar verilebilir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!