banner2

Fırınlardaki kahverengi lekeleri çıkarmak çok kolay! İhtiyacınız olan karbonat ve sirke!

Fırın evlerde en çok kullanılan cihazlardan biri. Yemek pişirirken kullanılan yağ ise zamanla fırının içinde birikerek kapakta kahverengi lekeler oluşmasına neden olur. Peki fırının cam kapağı nasıl temizlenir?

Hayat 30.10.2022, 15:42
Abone ol
Fırınlardaki kahverengi lekeleri çıkarmak çok kolay! İhtiyacınız olan karbonat ve sirke!

Fırın nasıl temizlenir? Fırındaki kahverengi lekeler nasıl çıkar? İşte cevabı...

Fırını temizlemek, sıklıkla yapılan bir iş olmadığı için zamanla yap birikmesi sonucu kahverengi lekelerle dolabilir. Özellikle kapağında oluşan kahverengi lekeler çıkarılması güç bir hal almaya başlayabilir. 

FIRINDAKİ LEKELER İÇİN KARBONAT VE SİRKE

Cihazı düzenli olarak temizlemek sadece daha iyi görünmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda cihazın verimliliğini de artırabilir. Ev eşyaları ile kendi etkili fırın temizleyicinizi yapabilirsiniz. Bunun için tek ihtiyacınız olan ise biraz beyaz sirke ve karbonat.

Fırın kapağını düz olacak şekilde açın. İlk önce, nemli bir bezle silebildiğinizi tüm lekeleri silin. Bu şekilde, tüm hafif lekeleri çıkararak, üstesinden gelmeniz gereken sert yağ ile baş başa kalırsınız.

ÇOK SERT OVALAMAYIN

Yaklaşık 60 gram karbonatı az miktarda suyla karıştırın. Karbonatı fırın kapağının her tarafına yayın ve en az 20 dakika bekletin. Sonra nemli bir sünger alın ve bu maddeyi temizleyin. Cama zarar verme riskiniz olabileceğinden çok sert ovalamayın.

Karbonatın çoğunu çıkardıktan sonra sirkenizi yarısı dolana kadar bir sprey şişesine doldurun, biraz su ekleyin ve ardından fırın kapağına bolca püskürtün. Sirkeyi ve karbonat kalıntılarını silin. Fırınınız hala biraz kahverengi görünüyorsa, karbonat uygulamasını tekrarlamayı deneyin. 

Fırın kapağının dışını temizlemek için ise normal bir cam temizleyici ve bez kullanın.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!