Fırın tepsisindeki kurumuş kirler nasıl çıkarılır? İhtiyacınız olan tek şey kabartma tozu ve sirke!

Sağlıklı yemek pişirmek için sık kullanılan fırınlar, çok çabuk kirlenen beyaz eşyalardan. Özellikle yemeklerin piştiği tepsilerin üzerindeki leke kurumuşsa temizlemesi bir hayli zor oluyor. Etkili bir fırın tepsisi temizliği için ise lekeyi bekletmemek gerekiyor. Temizlik esnasında kabartma tozu kullanmak etkili sonuçlar elde etmeyi sağlıyor.

Hayat 23.09.2022, 10:21 23.09.2022, 10:45
Abone ol
Fırın tepsisindeki kurumuş kirler nasıl çıkarılır? İhtiyacınız olan tek şey kabartma tozu ve sirke!

Fırın tepsisi nasıl temizlenir? Doğal ürünlerle fırın tepsisindeki lekeler çıkartılabilir mi? İşte cevaplar...

Günlük hayatta en sık kullanılan beyaz eşyalardan biri olan fırınların tepsileri en çok yay tutan ve temizlemesi zor olan mutfak eşyalarından. 

FIRIN TEPSİLERİNİ BULAŞIK MAKİNESİNE ATMAYIN

Tepsiye kolayca yapışan fırının içindeki yağ ve yiyecekler, zamanla koyu lekeler ve kömürleşmiş kalıntılar bırakabilir. Bu tepsileri bulaşık makinesinde yıkamak ise uzmanlara göre doğru değil. Çünkü makineler tepsinin 
renklerini soldurarak" görünümlerini daha da kötüleştirebiliyor.

KABARTMA TOZU VE OKSİJENLİ SU KULLANIN

Kiri temizlemek için ise kabartma tozu ve oksijenli su kombinasyonunun kullanılması etkili olacaktır. Bir yemek kaşığı karbonatı iki yemek kaşığı oksijenli su ile karıştırın ve fırın tepsisine yayın. İki saat bekletin ve nemli bir süngerle ovalayın. Oksijenli su yerine beyaz sirke de kullanabilirsiniz. 

LEKELERİ BEKLETMEYİN!

Tepsileri hala sıcakken ve lekeler tazeyken yıkamak da, kuru yağı ovalamaktan daha kolay olur. Yapmanız gereken tek şey, kullandıktan sonra tepsiyi birkaç saniye suyla durulamak ve biraz bulaşık sabunu ile ovalamak.

YAĞLI KAĞIT KULLANMAK ÖNEMLİ

Kullanmadan önce fırın tepsisini yağlamak da, yiyecek kırıntılarını önlemenin bir yolu. Yiyecek ve metal taban arasında ince bir tabaka oluşturmak için pişirme kağıdı veya kalay folyo da yeterli olacaktır. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!