banner2

Evlilik aşkı öldürüyor mu? İşte mutsuz bir evliliğin belirtileri!

Büyük hayallerle atılan evlilik adımı bazı ilişkilerde yıllar geçtikten sonra yerini hüsrana bırakıyor. Flört döneminde gülüp eğlenilen, ilgisinden zaman zaman bıkılan kişi bir süre sonra tahammül edilemez bir hale bürünebiliyor. Evliliğin yıprandığını veya bitme noktasına geldiğini ilişkinizin gidişatından anlayabilmeniz mümkün...

Hayat 23.06.2022, 12:17 23.06.2022, 12:24
Abone ol
Evlilik aşkı öldürüyor mu? İşte mutsuz bir evliliğin belirtileri!

Evlilik aşkı öldürür mü? Evlilik neden yıpranır? İlişkinin kötüye gittiğini gösteren belirtiler nelerdir? İşte cevaplar.

Zaman zaman evliliğinizin kötüye gittiğini ve sizi mutsuz hissettirdiğini mi düşünüyorsunuz? Dönemsel krizler her evlilikte yaşanır ama kronikleşmiş bazı sorunlar çözülemezse, iş aile bağının kopmasına kadar gidebilir. Mutsuz bir evlilik sürdürdüğünüzü bazı belirtilerden anlamanız mümkün.

İLK SORU: CİNSEL HAYATINIZ NASIL?

Öncelikle sorgulamanız gereken şey cinsel hayatınız olmalı. Evliliğin en önemli unsurlarından biri de aktif cinsel yaşam. Cinsellik, fiziksel ve duygusal yakınlığın romantik birleşimi aslında. Eşinizle gün geçtikçe azalan ve kötüye gittiğini hissettiğiniz bir cinsel hayatınız varsa, bu konu üzerine biraz daha odaklanmalısınız.

BOŞANMA YA DA BEKAR OLMA İSTEĞİ

Evlilikte mutsuz olduğunuzu düşündüğünüz bir diğer belirti, en ufak bir problemde boşanma, bekar olma isteği ya da başka biriyle birlikte olma düşüncesi. Eşinizin dahil olmadığı plan ve programlar yapabilirsiniz, hatta kendinizi çok kötü hissettiğinizde ayrılmayı bile düşünmüş olabilirsiniz, bu sizi endişelendirmesin. Ancak eşiniz dışında bir hayat kurma isteğiniz baskın geliyorsa muhtelemen onunla bir hayat istemiyorsunuz. 

KARŞILIKLI DUYGULARI ÖNEMSEMEME

Mutsuz bir evlilik çoğu zaman, kişinin partnerinden üstün olduğunu düşünmesi ve eşinin duygularını görmezden gelmesinden kaynaklanır. Neden değer görmediğinizi ya da göstermediğinizi anlamanız, iki taraf için de daha iyi olacak.

İLGİSİZ DAVRANIŞLAR

Eşiniz sizinle vakit geçirirken, çoğu zaman ilgisiz, telefonuna bağımlı ve umursamaz davranıyorsa, bu durum sizi mutsuzluğa itebilir. Bu durum uzun süre böyle gidiyor ve rahatsız olduğunuzu söylemenize rağmen hiçbir değişim olmuyorsa, ilişkiniz sağlam bir zeminde olmayabilir.

BİRLİKTE EĞLENEMEMEK

Uzmanlar, evlilikte eşinizle eğlenebilmenin çok önemli olduğuna dikkat çekiyor. Eşinizle birbirinize artık şakalar yapmıyor, gülemiyor ve devamlı tartışıyorsanız, ilişkinizde olumsuzluklar hakim diyebiliriz. 

KARŞILIKLI PAYLAŞIMIN BİTMESİ

Şeffaflık bütün ilişkilerde önemli. Bu nedenle, hayatınızla ilgili önemli şeyleri eşiniz yerine arkadaşınızla ya da komşunuzla paylaşıyorsanız, ortada çözmeniz gereken bazı güven sorunları olabilir.

İHMAL EDİLDİĞİNİ HİSSETMEK

Eşiniz sizinle ilgilenmiyor, başkalarına daha çok zaman ayırıyor, devamlı başkalarından bahsediyor ve sizin sorunlarınızı görmezden geliyorsa bu size kendinizi yalnız hissettirir. Bunu öncelikle eşinizle konuşun ve fark etmesini sağlayın.

HAREKETLERİNDEN RAHATSIZ OLMAK

Daha önce gözünüze batmayan şeyler sizi bir anda rahatsız ediyor, ufak tefek şeyleri devamlı sorun haline getiriyorsanız, eşinize bakış açınız değişmeye başlamış demektir. Uzmanlar, bu gibi durumların genelde kişisel olduğu kanaatinde. 

TARTIŞMALARIN KAVGAYA DÖNÜŞMESİ

Fikir ayrılıkları ve tartışmalar her çift arasında zaman zaman olur. Ancak tartışmalarınızın sıklığı ve kavgaya dönüşüp dönüşmemesi önemli. Çünkü bu bir süre sonra sizi ilişkiden soğutabilir. 

SORUNLARI KONUŞMAMAK

Evliliğinizde artık sorunlarınızı çözmek için uğraşmıyor, kendi kabuğunuza mı çekiliyorsunuz? Sorunların konuşarak çözülebileceğini unutmayın. Eşinize karşı duygularınızı bastırarak, sorunların üzerini kapatarak ve çaba göstermeyerek ilişkinizi düzeltemezsiniz.

BASKI ALTINDA HİSSETMEK

Evlilikte çiftlerin birbirinden haberdar olması gayet olağan bir durum, ancak bunu dozunda yapmak gerekiyor. Eşiniz size her konuda baskı uyguluyor ve sizi kısıtlıyorsa mutsuz hissedersiniz. İlişkide karşılıklı saygının önemini ve herkesin bir hayatı olduğunu unutmayın. 

HATAYI KABUL ETMEMEK

Hatalarını devamlı inkar eden biriyle konuşmak can sıkıcıdır. Çünkü sizi asla dinlemez, hatalarını görmez ve kabullenmez. Özellikle, endişelerinizi anlamaya çalışmayan, size hissettirdikleri için özür dilemeyi reddeden bir eşe sahipseniz bu daha sinir bozucu. Sizin mutsuzluklarınızı görmeyen ve bir şeyleri düzeltmek için çabalamayan biri ya yardım almalıdır ya da o ilişkinin ömrü çoktan bitmiştir.

BAŞKALARINA İLGİ DUYMA

Evlendikten sonra eşinize karşı duygularınız ve düşünceleriniz değiştiyse, başkaları gözünüze daha çekici geliyorsa ondan uzaklaşıyorsunuz demektir. Dahası eşinizi aldattıysanız ve düzenli olarak başkalarıyla flört ediyorsanız durup düşünmeniz gerekir. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!