Evli çiftler bu huydan vazgeçin! Uzun ve alışkanlık haline gelmiş küslükler, evliliği yıpratıyor!

Saygı, sevgi ve sadakat temelleri üzerine kurulan evliliklerde zaman zaman anlaşmazlıklar yaşanabiliyor. İki farklı insanın fikir ayrılıklarına düşmesi doğal karşılanırken yapılması gereken sakin bir dille sorunları çözmeye çalışmak. Ancak bazen çiftlerden biri, diğerine küsebiliyor. Çocukluktan gelen bu küsme tavrı, evlilikte asla olmaması veya uzun sürmemesi gereken davranışlardan biri.

Hayat 03.08.2022, 17:38
Evli çiftler bu huydan vazgeçin! Uzun ve alışkanlık haline gelmiş küslükler, evliliği yıpratıyor!

Evlilikte küslük normal mi? Küsen eşe nasıl yaklaşmalı? İşte cevaplar...

Çocuklukta arkadaş veya kardeşler arasında yaşanan küsme davranışı, zaman zaman yetişkinlikte de görülebiliyor. Sorunlardan kaçma ve konuşmama, kendini ifade etmekten çekinme sebebiyle görülebilen bu davranış evliliklerde ciddi sıkıntılara sebep olabiliyor.

İki farklı karakterde insanın sevgi bağı ile hayatını birleştirmesi paha biçilmez bir duygu olsa da aynı evde sürekli vakit geçirmek bir zaman sonra gerginlik ve anlaşmazlıklara sebep olabiliyor. Bu noktada önemli olan orta yolu bulup anlaşmazlıklara çözüm aramak. Ancak bazen sorunların daha da birikmesine yol açan küslükler yaşanabiliyor. 

"EŞİM KÜSMESİN YETER Kİ..." MANTIĞI HATALI

Bu tarz küslükler yaşanmaması için evliliğin başından durumun dengelenmesi gerekiyor. Karşıdaki kişi küsmesin diye her isteğinin yapılması ortaya ebeveyn-çocuk ilişkisi tarzı bir tablo çıkaracaktır.

"BİZ" DİLİ KULLANILMALI

Evlilik birlikte olmaktır. Bu yüzden ayrıştırıcı değil bütünleştirici bir dil kullanılmalı. Ben-sen değil biz anlayışı hakim olursa ufak tefek gerginlikler büyümez ve küslükler önlenir. 

BİRİ KÜSTÜĞÜNDE DİĞERİ DE KÜSMEMELİ

Eşlerden biri küstüğü zaman diğeri de küsmemeli. İletişim devam etmeli ve sorunlar konuşarak çözülmeye çalışılmalı. Küsen eşe yalvarılmamalı, ilişki akışına bırakılmalı.

HASSASİYETLERE SAYGI DUYULMALI

Birbirinin hassas olduğu şeylere parmak basılmamalı, tahrik edilmemeli. Aile, iş ve arkadaşları acımasızca eleştirilmemeli.

Bu önerilere rağmen eşin küsme davranışı ile baş edilemiyorsa evliliğin sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için mutlaka bir uzman desteği alınmalı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!