banner2

Evlenmek isteyenler, bunları hiç düşündünüz mü? İşte evlilik öncesi masaya yatırılması gereken 5 konu!

Evlilik hayatta atılabilecek en önemli ve kritik adım. Bu bağ için ne yazık ki sadece sevgi yeterli olmuyor. Bir ilişkinin en güzel dönemi olan flörtten evliliğe geçiş döneminde uzun uzun düşünülmesi gereken konular var. Aile yapısı bunlardan ilki...

Hayat 20.09.2022, 18:47 20.09.2022, 18:57
Abone ol
Evlenmek isteyenler, bunları hiç düşündünüz mü? İşte evlilik öncesi masaya yatırılması gereken 5 konu!

Evlilik aşamasına geçerken nelere dikkat edilmeli? Çiftler ilerde problem olabilecek hangi konuları tekrar tekrar düşünmeli? Aile yapısının farklılığı, evliliği nasıl etkiler? İşte cevaplar...

"Biz evlenmeye karar verdik." cümlesi çoğunuza tanıdık gelmiştir. Türk filmlerinde çok sık duyduğumuz bu cümler gerçek hayatta ne kadar uygulanabiliyor sizce? Veya uygulanmalı mı? 

Evlilik bağı, kişinin hayatında alacağı en büyük kararlardan biri. Bir yuva kurmak belki evlat sahibi olmak gerçekten kolay iş değil. Flört aşamasından evliliğe geçişlerde ince eleyip sık dokunması gereken noktalar var. 

AİLE YAPILARI BENZERLİK TAŞIYOR MU?

Aileler arasındaki benzerlik veya ayrışmalar dikkat edilmesi gereken ilk konu. "Aman ne olacak sanki aynı evde mi yaşayacağız?" diye düşünüldüğü an mutsuzluk kapıyı çalmaya başlar. Çünkü hayat görüşü farklı olan aileler, ilerde mutlaka çatışma yaşar, bu da yeni evlenen çiftler arasında gerilime yol açar. Burada dikkat edilmesi gereken şey, farklılık olsa da saygı noktasında iki ailenin de hassas olması. Birbirlerinin farklılıklarına, yaşam tarzına, alışkanlıklarına ve değerlerine saygı duymak olası çatışmaların önüne geçecektir. 

PARA HARCAMA ALIŞKANLIKLARINA SAYGI DUYULMALI

Para kazanmanın yanı sıra para harcama alışkanlıklarında da benzerlik ve saygı olmalı. Eşlerden biri "harcamak için çalışıyoruz" diyor, diğeri de her harcamayı gereksiz buluyorsa bu ilişkiyi yıpratabilir. 

İNANÇ VE DEĞERLERE SAYGI KIRMIZI ÇİZGİ OLMALI

Evliliğe adım atmaya hazırlanırken çiftlerin birbirlerinin inanç ve değerlerini olduğu gibi kabul etmeleri ve saygı duymaları gerekiyor. Eleştirmeden, zorlamadan, baskı yapmadan, bu farklılıkları hayatın renklerine çevirebilmek mümkün. 

ANNE BABA OLMA/OLMAMA FİKRİ ORTAK MI?

Anne baba olma isteği de evlenmeden önce uzun uzadıya konuşulmalı. Çünkü kimi bir sürü çocuğun ortada koşturduğu kalabalık bir aile ister kimi iseçocuk kelimesini duymaya bile uzaktır. Evlenmeden önce, flört ettiği kişinin bu konudaki düşüncelerini bilmeden evlenen, sonrasında bu farklılıkla mücadele edemeyip ayrılmak zorunda kalan çok çift var.

CİNSELLİKTEN BEKLENTİLER KONUŞULMALI

Cinsellik konusundaki beklentiler ve tabular da masaya yatırılası gereken konulardan. Bu durum bir çifti birbirine çok yaklaştırabilir ya da diğer her şeyi önemsiz kılacak kadar uzaklaştırabilir. Cinselliğe bakış açıları, beklentileri uyumlu çiftler, diğer tüm sorunlarla baş etmekte ihtiyaç duyacakları birliktelik gücünü bu uyumdan alabilir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!