banner2

Evdeki malzemelerle lavabo tıkanıklıklarını açabilirsiniz! Hem de sadece karbonat ve beyaz sirke ile...

Giderlerde biriken yağ ve pislikler zamanla lavabonun tıkanmasına yol açıyor. Bunu çözmek için piyasada lavabo açıcılar var ancak içleri kimyasal maddelerle dolu. Aslında evdeki malzemeleri kullanarak kendi lavabo açıcınızı yapabilirsiniz.

Hayat 26.11.2022, 12:38
Abone ol
Evdeki malzemelerle lavabo tıkanıklıklarını açabilirsiniz! Hem de sadece karbonat ve beyaz sirke ile...

Lavabo tıkanıklığı çoğu kişiyi rahatsız eden bir durum. Duşta bir türlü delikten gitmeyen ve biriken sular mide bulandırıcı bir duyguya yol açıyor. Aynı zamanda hijyen noktasında da sıkıntı yaratan bu durumla baş etmek mümkün. 

KİMYASAL ÜRÜNLER SAĞLIĞA ZARARLI

Marketlerde farklı markalarda lavabo açıcılar var. Güçlü kimyasal etkili bu ürünler tıkanıklığı hızlı şekilde açıyor ancak sağlığı da aynı hızda tehdit ediyor. 

Piyasadaki lavabo açıcılar deriyle temas etmesi halinde birinci derece yanıklar oluşabilir. Etkili olabilmeleri için suyla temas etmeleri gerekir. Suyla karıştırıldıklarında oluşan buharın solunması halinde zehirlenmeler meydana gelebilir ve nefes almak zorlaşabilir.
Göze temas ederlerse körlüğe yol açabilirler.

Bu maddeler tesisata da zarar veriyor. Her tıkanıklıkta kullanılırsa gider boruları zaman içinde büzüşür ve çapları daralır. Çok fazla kullanıldıklarında gider borularını eritebilirler. Boruların bağlantı noktalarındaki contaları eritmeleri halinde su sızıntılarına yol açabilir.

Aslında lavabonuzdaki tıkanıklığı açmak için basit bir numara var. İhtiyacınız olan ise karbonat ve beyaz sirke!

KARBONAT VE BEYAZ SİRKE İŞ BAŞINDA

Karbonat ve beyaz sirke ile lavabo tıkanıklığını açmak için önce lavaboya yeterince kaynar su dökün. 1-2 yemek kaşığı karbonatı deliğe boşaltın. Bunun üzerine yaklaşık yarım bardak beyaz sirke dökün. İki malzemenin reaksiyona girmesine izin verin. Şiddetli bir şekilde köpürdüklerini göreceksiniz ve bu reaksiyon tıkanıklığı açacaktır. İşlem sona erince lavaboya bol miktarda kaynar su dökün. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!