Evdeki bu noktalar tuvalet kapağından bile kirli! İşte evlerde dokunurken bir kez daha düşünmeniz gereken en pis yerler!

Gün içinde her evde rutin temizlikler yapılır. Ancak yer ve eşyaların üstündeki tozların yanı sıra gözden kaçırılan bazı noktalar var ki, evdeki tuvalet kapağından bile daha pis. Televizyon kumandaları ve kapı kolları bunlardan sadece birkaçı...

Hayat 04.08.2022, 11:05
Evdeki bu noktalar tuvalet kapağından bile kirli! İşte evlerde dokunurken bir kez daha düşünmeniz gereken en pis yerler!

Evdeki en pis yerler neresi? Evde tuvaletten daha pis olan bir yer var mı? Temizlik yaparken neleri gözden kaçırıyoruz? İşte cevaplar...

Sizce evinizin en pis yeri neresi? Çoğu insan bu soruya tuvalet ve çevresi yanıtını verse de aslında gerçek böyle değil. Çünkü evin aklınıza bile gelmeyecek bazı noktalarında bundan çok daha fazla sayıda bakteri var. 

KUMANDA VE CEP TELEFONLARI MİKROP YUVASI

Sağlıklıyken, hastayken, eller pisken sürekli dokunulan televizyon kumandaları evin belki de en pis eşyası. Bu cihazın sürekli elden ele geziyor olması üzerindeki mikrop oranını her saniye daha da artırıyor. Kumandayı özellikle hasta bir kişi kullanmışsa dezenfektanlarla temizlemek gerekiyor. Cep telefonları da tıpkı kumandalar gibi en çok mikrop barındıran cihazlardan. 

KESME TAHTASINDA SAYISIZ MİKROORGANİZMA VAR

Sebze, meyve, ekmeh ve et kesmekte de kullanılan tahtalar da adeta mikrop yuvası. Bu tahtaların her nokasında 1600 adet E.coli bakterisi yaşıyor. Evdeki insanlara bu yolla mikrop bulaşmaması adına her işlem için ayrı kesme tahtası kullanılması en doğrusu. Ayrıca mutfak bezleri ve mutfak süngerleri de tuvalet kapağından tam 20.000 kat daha fazla bakteri barındırıyor.

HALILARDAKİ TEHDİT : MITE

Genelde alerjiye sebep olan halılar da tuvalet kapaklarından 4 bin kat fazla zararlı mikroorganizma barındırıyor. Ayrıca halılarda "mite" adı verilen akarlar da yaşayabiliyor.

BUZDOLAPLARININ SEBZE BÖLÜMÜ HAFTADA BİR TEMİZLENMELİ

Buzdolapları da en pis noktalardan. Özellikle meyve ve sebzelerin bulunduğu alt gözlerde 8.000 adet zararlı bakteri yaşıyor. Bakteri filtresi kullanmak ve düzenli temizlemek bakteri oluşumunu yüksek oranda  engelleyebiliyor.

AYDINLATMA DÜĞMELERİ, KAPI KOLLARI...

Üzerlerinde 217 farklı türde bakteri barındıran aydınlatma düğmeleri ve kapı kulpları da en kirli yerlerin başında yer alıyor. Buraların haftada 1 kez sirkeli suya batırılmış bir bez ile silinmesi gerekiyor.

DİŞ FIRÇALARINI KAPALI DOLABA KOYUN

Banyoda açık ortamda bırakılan diş fırçaları da, her sifon çekildiğinde hava yoluyla bulaşan bakterilere maruz kalabiliyor. Bu fırçaların kapalı dolap içinde veya üzerine kapak takılarak saklanması en doğrusu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!