banner2

Evcil hayvan sahipleri dikkat! 31 Aralık'tan itibaren cezası olacak: 3469 TL

Evcil hayvan sahiplerini ilgilendiren mikroçip taktırma işlemi için son tarih yaklaşıyor. 31 Aralık'a kadar evcil hayvanına mikroçip taktırmayanlar 3 bin 469 TL para cezası ödeyecek.

Hayat 09.12.2022, 17:43 09.12.2022, 18:32
Abone ol
Evcil hayvan sahipleri dikkat! 31 Aralık'tan itibaren cezası olacak: 3469 TL

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre evcil hayvan sahipleri hayvanlarına mikroçip taktırmak zorunda. 31 Aralık’a kadar yapmayan evcil hayvan sahipleri 3 bin 469 TL para cezası ödemek zorunda kalacak. Buna göre, evde kedi, köpek ve gelincik besleyenler çip taktırmak zorunda.

1 OCAK'TAN İTİBAREN CEZA ÖDENECEK

Evcil hayvanlara çip uygulamasıyla ilgili detaylar merak edilirken, evcil hayvan sahibi vatandaşların 31 Aralık’a kadar çip taktırması zorunlu oldu. Hayvanlarını 31 Aralık’a kadar kayıt altına aldırmayanlar, 1 Ocak 2023’ten itibaren ceza ödeyecek. Mikroçip uygulamasıyla PETVET’e hayvanın adı, pasaport numarası, türü, ırkı, cinsiyeti, rengi, doğum tarihi, hayvan sahibinin adı, bulunduğu il, ilçe, mahalle bilgileri ile acil durumda ulaşılabilecek kişi bilgileri kaydediliyor.

72 SAAT SÜRE VERİLİYOR

Tanımlanan ev hayvanlarının mikroçip numaralarıyla aşı bilgileri, sahip değişikliği, kayıp durumu ve hayvana yapılan operasyonların bilgileri kayıt altına alınıyor. Terk edilmiş ya da kaybolmuş hayvanın daha önce sahipli olduğuna dair bilgi ve bulguya rastlanırsa sahibine durum bildiriliyor ve ev hayvanını teslim alması için 72 saat süre veriliyor.

ÇİP TAKTIRMA ÜCRETİ KAÇ TL?

Tüm kedi, köpek ve gelincikler için mikroçip uygulaması, il ve ilçe tarım müdürlükleriyle veteriner hekimler tarafından yapılıyor. Sahiplerin iletişim bilgilerinin de yer aldığı mikroçipler evcil hayvanların vücuduna enjekte ediliyor.

Özel veterinerler tarafından 160 TL karşılığında takılan mikroçip, il ve ilçe tarım müdürlüklerinde 86 TL’ye uygulanıyor.

Mikroçip takılıp pasaport düzenlenenlerin PETVET’e tanımlandığını söyleyen İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül, ülke genelindeki çipleme oranının yüzde 95’e ulaştığını belirterek, “Çalışmaların başladığı günden bugüne kadar Türkiye genelinde 364 bin 893 kedi, 322 bin 944 köpek ile 14 gelinciğe çipleri takılarak kayıt altına alındı.” dedi.

ÇİP TAKTIRMAYANLAR NE KADAR CEZA ÖDEYECEK?

Evcil hayvanlarına mikroçip taktırmayan hayvan sahiplerinin 1 Ocak 2023 itibarıyla ceza ödemek zorunda kalacaklarını söyleyen Aygül, “Eğer bu işlemi yapmazlarsa yılbaşından sonra hayvan başına 3 bin 469 TL gibi bir rakam ödeyerek, çip taktırıp, kimliklendirme zorunluluğu olacak. Herkesi bu konuda duyarlı olup bir an önce hayvanını kimliklendirmek için, çip takmak ve diğer işlemleri yapmak için ilgili yerlere götürmeye davet ediyorum” diye konuştu.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!