Ev nasıl sadeleşir? İşte ferah ve sade bir ev için yapılması gerekenler...

Az eşya, az iş, dolayısıyla çok zaman demek. Kadınların da çalışma hayatına girmeye başlamasıyla zaman tasarrufu kavramı daha da önem kazanmaya başladı. Mesai çıkışı eve gelip iş yapmaktan, eşyaların tozlarını almaktan yorulan çoğu kişinin son zamanlarda başvurduğu şey, sadeleşmek. Ev eşyası konusunda en aza kanaat getirmek, aslında bir yerde kendine daha çok zaman ayırmak demek.

Hayat 28.06.2022, 14:26
Ev nasıl sadeleşir? İşte ferah ve sade bir ev için yapılması gerekenler...

Sadeleşmek nasıl olur? Sade bir yaşam insanı daha mı az yorar? İnsanları yoran evdeki fazla eşyalar mı? İşte cevaplar...

İçeri girdiğinizde sade ve daha az işi olan bir ev mi istersiniz yoksa adım attığınız her yerde eşyalar, gün sonunda silinmeyi ve temizlenmeyi bekleyen biblolarla dolu bir ev mi? Son yıllarda özellikle çalışan insanlar ikinci şıkkı seçiyor. İş yerinde zaten yeteri kadar yorulan insanlar evlerinde huzuru bulmak ve az ev işi yapmak için mümkün olduğunca sadeleşmeye başladı. Eşyaları, kıyafetleri minimuma indirerek ve depolama alanlarını artırarak. 

MÜMKÜNSE AÇIK MUTFAK TERCİH EDİLMELİ 

Ferah bir ev için yapılabiilecek daha büyük çapta bazı hazırlıklar da var tabi. Mekanların küçülmesine ve boğucu bir hal almasına neden olan duvarları mümkün olduğunca ortadan kaldırmak gibi.
Mutfak, yemek odası ve oturma odasının bir arada olduğu açık planlı yaşam alanlarını tercih edilirse daha ferah ve sade bir ortama sahip olunabilir. 

SADE BİR EV İÇİN AZ EŞYA

Ruhunuzu daraltmayan evler hayalinizi süslüyorsa içlerini tıka basa eşya ile doldurmayın, imkanımız varsa büyük pencereleri ve cam kapıları tercih ederek içeri bol bol doğal gün ışığı girmesini sağlayın.

DEPOLAMA ALANLARI DUVAR RENGİYLE UYUMLU OLMALI

Mekanların boğucu ve dar görünmesine sebebiyet vermeyecek, sade, çok işlevli, duvarlarla aynı renklere sahip, depolama alanlarını tercih edin. Mutfağınızın dağınık görüntüsü bir türlü düzelmiyorsa, tezgahlarınızın üstü hep doluysa, mutfağınızda yeterli sayıda depolama alanına sahip değilsiniz demektir. 

MOBİLYALARINIZIN BOYUTU KÜÇÜK OLSUN

Evinizin odalarına uygun büyüklükte mobilyalar satın almanız ve gereksiz hiçbir parça satın almamanız evinizin daha şık ve daha sade görünmesini sağlayacak. 

DUVARA MONTE EDİLEN RAFLARI TERCİH EDİN

Zeminin boş olması mekanın daha geniş ve ferah, dolayısıyla da daha sade görünmesini sağlayacaktır. Bu nedenle, kitaplık, kütüphane, raf gibi mobilya parçaları için zemine konulan ürünler değil, duvara monte edilen ürünler tercih edilebilir. 

Tüm bunlrarı yaptıktan sonra evinizin ferahladığını, her gün temizlemek zorunda olduğunuz yerlerin azaldığını görecek, kendinize daha çok zaman ayıracaksınız.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!