banner2

Erkeklerin korkulu rüyası! Sıkışan kavonoz nasıl açılır?

Günlük hayatımızı kolaylaştırmak için birçok gıdayı kavanozlarda saklıyoruz. Kavanoz kullanımının en zor tarafı ise kavanoz kapakları. Peki sıkışmış kavanoz kapağı nasıl açılır? İşte kavanoz kapağı açmanın kolay yöntemleri...

Hayat 25.01.2022, 16:05 26.01.2022, 08:56
Abone ol
Erkeklerin korkulu rüyası! Sıkışan kavonoz nasıl açılır?

Mutfakta en can sıkıcı durumlardan biri de kavanoz kapaklarıdır. Kavanoz kapağı açma, basit gibi görünen ancak yöntemini bilmeyince zorlayan bazı şeylerden biridir. Kapaklar bazen ısı değişimi nedeniyle sıkışıp açılması zor hale gelebilir. Peki sıkışmış kavanoz kapağı nasıl açılır? İşte kavanoz kapağı açma yöntemleri...

KAVANOZ KAPAĞININ KİLİDİNİ AÇIN

Eğer kavanozun kapağı açılmıyorsa, tahta kaşık yardımıyla hava almasını sağlayabilirsiniz. Tahta kaşıkla birkaç kez kapağa hafifçe vurup açmayı deneyin. Tahta kaşık yerine çatal ya da küçük bir bıçak da kullanabilirsiniz. Çatalı ya da bıçağı kavanoz arasına sıkıştırıp hafifçe dışarı doğru çekin. Fıs sesi geldiyse, kapağın kilidi açılmış demektir.

SU ÇEKİCİ YÖNTEMİ

Kavanozu sağlam şekilde tutarak 45 derecelik bir açıyla aşağı bakacak şekilde çevirin. Ardından diğer elinizle kavanoz tabanına sert şekilde vurun. Fıs sesi geldiyse, kavanoz kolayca açılır.

FÖN MAKİNESİ KULLANIN

Kavanoz kapağının yapışarak sıkıştığı durumlarda fön makinesi yöntemi faydalı olmaktadır. Fön makinesi yüksek ısıya ayarlanır, ardından kavanoz kapağına bakacak şekilde tutulur ve 30 saniye çalıştırılır. Metal kapak fön makinesi nedeniyle ısınacağı için kapağı havlu ya da fırın eldiveniyle açın.

LASTİK ELDİVEN YÖNTEMİ

Kavanoz kapağı açmak için en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Elinize iki adet lastik eldiven takın. Bir elinizle kavanozu tutarken, diğer elinizle kapağı dikkatli şekilde açın. Kapağı kavrayabilmek için etrafına lastik geçirmeniz de faydalı olacaktır.

SICAK SUYA YERLEŞTİRİN

Kavanoz kapağı açmak için kullanılan en etkili yöntemlerden biri de sıcak su yöntemidir. Derin bir kaseye sıcak su doldurun, kavanozu ters çevirerek kapak tarafını sıcak su içine yerleştirip 30 saniye bekleyin. Daha sonra kavanozu ters çevirerek kapağı kolaylıkla açabilirsiniz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!