banner2

Erkek bebekler ne zaman sünnet olmalı? Bebeklik döneminde sünnet için en ideal dönem 1 ve 4. aylar arası!

Bazı erkek çocuk anne babaları, çocuğu büyümeden sünnet olmasını ister. Peki bebeklik döneminde sünnet ne zaman yapılmalı? Bu konuda farklı görüşler olsa da uzmanlar sünnet için en uygun zamanın 1 ile 4. aylar arası olduğunu belirtiyor. Bu dönemde yapılacak operasyonda lokal anestezi tercih ediliyor.

Hayat 20.08.2022, 16:42
Abone ol
Erkek bebekler ne zaman sünnet olmalı? Bebeklik döneminde sünnet için en ideal dönem 1 ve 4. aylar arası!

Erkek bebekler ne zaman sünnet edilmeli? Bebeklik döneminde en ideal sünnet yaşı nedir? İşte cevaplar...

Erkek çocuklarda sünnetin bebeklik döneminde yapılması hem travma yaşanmaması hem de daha hızlı bir iyileşme süreci sunması bakımından önem taşıyor. 

ERKEK BEBEKLER NE ZAMAN SÜNNET EDİLMELİ?

Ebeveynler bu konuda bazı endişeler taşısa da özel nedenler olmadığı sürece bebeklerde sünnet için en uygun zaman 1 ila 4 ay arası. Çünkü bu dönemde genel anesteziye ihtiyaç duyulmaz. İşlem, lokal anesteziyle çabucak bitirilebilir. Sünnet yapılırken lokal anestezi uygulanmasında genel anestezide olduğu gibi kan tahlili veya aç kalma gibi prosedürlere ihtiyaç duyulmaz. 

6. AYDAN SONRA GENEL ANESTEZİ UYGULANIR

Tabi sünnet öncesinde bebeğin mutlaka bir uzman tarafından muayene edilmesi gerekiyor. Bu muayene sonrasında bebeğin pipisinde, eğrilik, dönüklük veya peygamber sünneti gibi sorunların tespit edilmesi durumunda kesinlikle sünnet yapılmamalı. Bebek 6 – 7 aylık olduğunda düzeltici cerrahi ile birlikte sünnet de yapılabilir. Tabi bu dönemde genel anestezi uygulanır.

BAKIM SÜRECİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ? 

Sünnet sonrası bakım ve iyileşme erken dönemlerde daha kolay olur. Operasyon sonrası bezin kapatılmasında ise herhangi bir sakınca yok. Bölge genellikle açık bırakılırken bazı durumlarda çok ince bir bant yapıştırılır. Sünnetin yapılmasından sonraki ilk gün gerekirse ve doktor da önerirse fitil tarzında 1 – 2 kez ağrı kesici uygulanabilir Bölgeye 3 – 4 gün süreyle antibiyotikli kremler sürülebilir. Bir süre banyo esnasında o bölgeye sabun veya şampuan gelmemesine dikkat etmek gerekir. 

KONTROLLER İHMAL EDİLMEMELİ

Sünnetin yapılmasından bir hafta sonra kontrole gitmek iyileşme takibi açısından önem taşıyor. Sünnet sonrası pipide kızarıklık, şişlik, pipi başında kabuklanma ya da morluk gibi sorunların yaşanması ise gayet doğal. Bu gibi durumlar haftalar içerisinde kendiliğinden azalacaktır.

Sünnet ne zaman ve nasıl yapılırsa yapılsın uygulama mutlaka ameliyathane şartlarında gerçekleşmeli. Bu, hem enfeksiyon riskini azaltır hem de kanama gibi problemlerle karşılaşmanın önüne geçer.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!