banner2

Doğal afetlere ne kadar hazırız? Deprem, sel, çığ ve heyelana karşı almamız gereken bazı önlemler var!

Doğal afetler tüm ülkeleri etkilediği gibi zaman zaman bizim de içimizi yakıyor. Okullarda öğrencilere afetlere karşı eğitimler verilse de bu konuda toplumsal bir bilinç oluşturulmalı. Deprem, sel, çığ ve heyecan gibi olayların öncesinde ve sonrasında neler yapmamız gerektiğini ne yazık ki pek de bilmiyoruz. Oysa alacağımız ufak tefek önlemlerle hem kendi hayatımızı hem de başkalarının hayatını kurtarma şansımız var.

Hayat 29.09.2022, 15:32
Abone ol
Doğal afetlere ne kadar hazırız? Deprem, sel, çığ ve heyelana karşı almamız gereken bazı önlemler var!

Doğal afetlere karşı hazırlıklı mıyız? Deprem, sel, çığ ve heyelan gibi afetlerin öncesinde ve sonrasında neler yapılmalı? Doğal afetlerden korunma yolları nelerdir? İşte cevaplar...

Ülkemizin doğal afetlere açık bir konumda ve özellikte olduğu her ne kadar bilinse de bu konularda gereken bilinç insanların kafasına tam olarak yerleşebilmiş değil. 

Neredeyse her yıl yaşanan doğal afetlerde onlarca insanımız ölse de acılar ne yazık ki hemen unutuluyor. Bu durum da yeni acılar yaşanmasını kaçınılmaz kılıyor. Okullarda doğal afetlere karşı bilgilendirmeler yapılsa da yetişkinlerin de bu konuda yeterli bilgiye sahip olması şart. Özellikle ülkemizin acı gerçeklerinden biri olan deprem konusunda halk üstünkörü bir bilgiye sahip. 

DEPREME KARŞI ALINABİLECEK ÖNLEMLER

Akdeniz-Alp-Himalaya kuşağında bulunan ülkemizde deprem korkusu yaşamak en doğal his ancak bu korku ne yazık ki korunmaya yetmiyor. Depreme karşı önlemlerimizi tam anlamıyla almamız gerekiyor. Bunun için devrilme riski olan dolap gibi eşyaları duvara sabitlemek gerekiyor. Deprem çantası hazırlamak ve içindeki eşyaları düzenli aralıklarla mutlaka kontrol etmek de şart. Yatakların üzerinde ya da yanında ağır veya devrilebilecek eşyalar bulundurulmamalı. Ayrıca ev sahibi olanların da Zorunlu Deprem Sigortası yaptırması gerekiyor. Bu sigorta depremden kaynaklanan hasarların telafisine imkan sağlıyor.
 
DEPREM SIRASINDA NE YAPILMALI?

Deprem sırasında ise sabitlenmemiş eşyalardan uzak durmak, sağlam bir eşyanın yanına çömelip başı ve boynu ellerle koruma altına almak lazım. Açık alanda olanların ise duvar tipleri, enerji hatları ve ağaçlardan uzak durması gerekiyor. 

SEL FELAKETİNDEN KORUNMAK İÇİN...

Ülkemizde en çok can ve mal kaybına sebep olan doğal afetlerden biri de sel ise plansız şehirleşme, yeşil alanların hızla yok olması gibi sebeplerden dolayı yaşanıyor. Bu felaketin yaşanmaması için ise çevredeki yeşil alanlar korunmalı ve artırılmalı. Sel tehlikesi bulunan alanlarda teraslama ve ağaçlandırma yapılmalı. 

SEL ESNASINDA YÜKSEK YERLERE ÇIKIN

Sel esnasında ise kişi yüksek ve güvenli bir yere ulaşmaya çalışmalı. Derinliği bilinmeyen alanlardaki sulara asla girilmemeli. Araçta olunması durumunda ise içeriden çıkıp yüksek bir yere çıkmak gerekiyor.

ORMANLAR ÇIĞDAN KORUYOR

Kar yağışının ve engebenin fazla olduğu bitki örtüsünden yoksun yerlerde görülen çığa karşı ise yamaçlardaki bitki örtüsü ve ormanlar koruma altına alınmalı. Kar yağışı olan zamanlarda haberler ve yol durumu dikkatle takip edilmeli. 

ÇIĞ DÜŞTÜĞÜNDE GÜVENLİ BİR ALANA SIĞININ

Çığ esnasında da güvenli bir bölgeye ulaşmak, kaçmak imkansız ise yüzme hareketleriyle yüzeyde kalmaya çalışmak gerekiyor. Başın, karın altında kalma tehlikesine karşı ağzı sıkıca kapatmak ve nefesi tutmaya çalışmak da çığ esnasında yapılabilecek uygulamalar arasında.

HEYELANA KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER

Özellikle yağışın ve eğimin fazla olduğu bölgelerde çok fazla görülen heyelanın ise bir doğal afete dönüşmemesi için risk olan yamaçlarda doğal denge bozulmadan drenaj kanalları açılmalı, tabakların fazla su alınması önlenmeli. Heyelan görülebilecek yamaçların eteklerine istinat duvarı inşa edilmeli. Bitki ve toprak örtüsü korunmalı. 

HEYELAN SIRASINDA ÇAMURLU ALANDAN KAÇIN

Heyelan esnasında da açık alanda olunması durumunda ise çamur ve heyelan akıntısından uzak durup yüksek yerlere kaçmaya çalışmak, kaçma imkanı yoksa da sağlam eşyaların arkasına sığınarak çömelmek ve ellerinizle başı ve boynunuzu korumak gerekiyor. 


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!