DOLAR
12.82 0.06
EURO
14.50 0.20
ALTIN
735.18 0.02
BIST
1,808.79 1.82

Diyet yaparken atıştırmalık yenir mi? Şeker hastalarına atıştırmalık tarifleri

Diyet yaptığımız zamanlarda öyle anlarımız olur ki, atıştırmalık yemek zorunda hissederiz kendimizi. Atıştırmalık yediğimizde ise diyetimize ihanet etmiş gibi hissediyoruz... Peki diyetteyken atıştırmalık ne yenir?

Hayat 25.11.2021, 14:20
Diyet yaparken atıştırmalık yenir mi? Şeker hastalarına atıştırmalık tarifleri

Eski zamanlarda atıştırmalık olarak meyve veya sebze tüketilirken şimdi atıştırmalık seçenekleri oldukça fazla. Atıştırmalık anlamı aslında, cips, patlamış mısır gibi birçok paketli gıdaya verilen bir isimdir. Araştırmalar atıştırma sektörünün oldukça hızlı büyüyen bir piyasa haline geldiğini gösteriyor. Peki atıştırmalıkların sağlıklısı var mıdır? Atıştırmalık olarak neler yiyebiliriz? Diyet yaparken atıştırmalık yiyebilir miyiz? Bu soruların cevapları sık sık araştırılıyor. Diyet yapan kişiler de bazı dönemlerde atıştırmalıklar yemek isteyebiliyor. Atıştırmalıkların sağlıklısı var mıdır? Atıştırmalık olarak neler yenilir?

Diyet Yaparken Atıştırmalık Ne Yenmeli?

Diyet yaparken bazı anlar gelir aşırı acıkırız ve bir şeyler yemek isteriz. Bu anlarda kendimizi internette araştırma yaparken buluruz. Diyetteyken yenebilecek atıştırmalık tarifler arasında ilk başta ev yapımı müsli gelir. Hazır müslilerin aksine oldukça sağlıklı olan bu tarif, diyetinize destek çıkar. Yulaf kullanarak yapacağınız tariflerinde size bir zararı olmaz. Özellikle canınız çok tatlı çektiğinde yoğurt içerisine meyve koyarak, diyetinizi bozmadan tatlı isteğinizi karşılamış olursunuz. Tarçın ve incir karışımı da tatlı isteğinizi bastıracak ve diyetinize zarar vermek yerine destek olacaktır. Tüm bunların yanında evinizde atıştırmalık bar yapabilir ya da atıştırmalık bar siparişi verebilirsiniz.

Şeker Hastaları Atıştırmalık Ne Yiyebilir?

Şeker hastaları için mühim olan kan şekerini dengede tutmaktır. Bu sebeple lif kaynaklı atıştırmalıklar tüketmeleri önerilmektedir. Örneğin, kuru yemiş, meyve, tam buğday unlu gıdalar ve kepek içeren ürünleri tercih edebilirler. Bunların yanında şeker hastaları atıştırmalık olarak; badem, ceviz, yoğurt, tarçın gibi ürünleri de rahatlıklar tüketebilir.

Çocuklar İçin Atıştırmalık Tarifleri Nelerdir?

Sürekli olarak enerji harcayan çocuklar, öğün aralarında sıkça acıkırlar. Bu durumlarda yardıma atıştırmalıklar koşar. Çocuklara meyveli yoğurtlar, kuruyemişler, yulaf ezmelerinden yapılmış kurabiyeler atıştırmalık olarak verilebilir. İçecek olarak ise evde bulunan meyvelerden smoothie yapılabilir. Çikolatalı atıştırmalıklar seven çocuklara ise, içesinde yulaf, chia tohumu gibi ürünlerin bulunduğu çikolata toplarından yapabilir ya da çikolatalı ürünleri satın alabilirsiniz. Çocuklarınız ders çalışırken onlara, değişik atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz.

Akşam Atıştırmalık Ne Yenir?

Bazen öyle anlar olur ki, hiç olmadık saatlerde acıkırız. Hatta bu saatlerde acıktığımız için kendimizi suçlarız.  Aslında kendimizi suçlamamıza gerek yok… Diyetimizi bozmadan ya da kilomuza zarar vermeden akşam atıştırmamız mümkün! Örneğin, yüksek lifli kahvaltılık gevrekleri, dil peynirini, yumurtayı, fıstık ezmeli muzu, meyve ve kuruyemişi de akşam saatlerinde atıştırmalık olarak tüketebiliriz. Unutulmaması gereken aslında şudur; gece atıştırmalıklarında mutlaka hafif ürünler tercih edilmelidir. Sindirmek için vakit harcamayacağımız atıştırmalıklar ile gece krizine son verebiliriz. Hatta gece saatlerinde film izlerken bu atıştırmalıklardan yemek ayrı bir keyifli olacaktır.

Kahve Yanında Atıştırmalık Ne Yenir?

Misafirlerimiz geldiğinde ilk yaptığımız şey kahve içmek olur. Peki kahve yanında ne yenir? İşte bu sorunun cevabı bizde. Misafirlerinize kahve yanında çikolata, protein barları, lokum, gofret, tuzlu atıştırmalık, şekersiz atıştırmalık ya da tatlı atıştırmalık, cips gibi ürünleri ikram edebilirsiniz.

Atıştırmalık Seçenekleri Nelerdir?

Atıştırmalık kategorisi oldukça geniş bir çember içerisindedir. Bunlara örnek olarak; çikolatalı atıştırmalıklar, yulaflı atıştırmalıklar, kepekli atıştırmalıklar, yoğurtlu atıştırmalıklar, mini atıştırmalıklar, lezzetli atıştırmalıklar, soğuk atıştırmalıklar, atıştırmalık barlar, proteinli atıştırmalıklar, fit atıştırmalıklar, kahvaltılık atıştırmalıklar, aperatif atıştırmalıklar, kalorisiz atıştırmalıklar, tuzlu atıştırmalıklar, tatlı atıştırmalıklar, sağlıklı atıştırmalıklar gösterilebilir. Atıştırmalık çeşitleri ülkemizde oldukça fazladır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!