banner2

Dilek duası nedir? Dileklerin kabul olması için hangi dualar edilmeli?

Dilek ve isteklerine kavuşmak isteyenler internette araştırma yapmaya başladı. Vatandaşlar 'Dilek duası nedir? Dileklerin kabul olması için hangi dualar edilmeli?' araması yapıyor. Allah'a sığınmak ve isteklerine kavuşmak isteyenler dilek duasını merak etti. Peki dilek duası nedir? Dileklerin kabul olması için hangi dualar edilmeli?

Hayat 25.03.2022, 14:54
Abone ol
Dilek duası nedir? Dileklerin kabul olması için hangi dualar edilmeli?

Dilek duası, olmasını istediğiniz ya da yapmak istedikleri şeylerin gerçekleşmesi için dilek duası okuyabilir. Hem Arapça hem Türkçe olarak okunabilecek dualar araştırılıyor. İnternette 'Dilek duası nedir? Dileklerin kabul olması için hangi dualar edilmeli?' araması yapılıyor. Peki dilek duası nedir? Dileklerin kabul olması için hangi dualar edilmeli?

DİLEK DUASI NEDİR?

Allah, yarattığı kullarına, kendisinden istekte bulunmalarını emretmiştir. Allah'ın böyle emir vermesinin sebebi, insanların aciz olması ve bazı şeylere erişmemesinden kaynaklanır. Dilek duası, Allah'ın hikmetine sığınarak bir şeye erişebilmek için edilir.

Bu duayı okuyanların, isteklerinin Allah tarafından kabul edilmesi arzulanır. Ancak duayı saf bir gönül kalbiyle okumak gerekir. İmkanınız varsa duayı okumadan önce abdest alın; sonra, besmele çekip, 3 defa Fatiha Suresi'ni okuyun. Daha sonra bu duayı okuyabilirsiniz.

DİLEK DUASI ARAPÇA OKUNUŞU

'Estağfirullah min külli ma kerihallah, Estağfirullahel'azim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etubü ileyh.'

Duayı Arapça okumanın hayırlara vesile olduğu alimlerce ifade edilmiştir.

DİLEK DUASI TÜRKÇE OKUNUŞU

'Senin razı olmadıklarından ve yaptıklarımdan beni affet. Yapmadıklarımı da yapmamdan koru beni ey Allah'ım. Kendisinden hiçbir ilah bulunmayan Hay, Kayyum ve Azim olan Allah'a istiğfar eder, günahlarımdan pişman olup, sadece ona sığınırım.'

İstenirse Türkçe ve Arapça birlikte okunabilir.

DİLEK DUASIYLA BİRLİKTE ZİKİR ÇEKİN

İslam alimleri, dilek duasının okunmasından önce zikirlerin eksik edilmemesi gerektiğini ifade ederler. Bu zikirler elbette Allah'ın isimlerinden oluşur. Alimler, zikir edilmesinin şeytanı kovacağını, böylece duanın daha temiz bir niyetle edilebileceğini söylerler. Dua ile birlikte 'Ya Rahman, Ya Allah, Ya Rahim, Ya Kadir, Ya Kavi' isimleri 70 sefer mümkünse zikir edilmelidir.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!