banner2

Devlet kaç yılda bir yeni gözlük veriyor? Gözlük hakkı sorgulama

Ülkemizde en çok merak edilen konuların arasında "Devlet ne zaman yeni gözlük veriyor?", "Kaç yılda bir gözlük hakkı çıkar?" soruları yer alıyor. İşte yanıtlar...

Hayat 10.02.2022, 11:56 10.02.2022, 12:13
Abone ol
Devlet kaç yılda bir yeni gözlük veriyor? Gözlük hakkı sorgulama

Vatandaşlar devletten verilen gözlük haklarını sorguluyor. Gözlük nasıl alınır?, Devlet kaç zamanda bir yeni gözlük veriyor? Gibi merak edilen soruların yanıtlarını sizler için derledik.

DEVLET KAÇ YILDA BİR YENİ GÖZLÜK VERİR?

SGK tarafından bize sunulan süre yalnızca 3 yıldır. 3 yıldan önce devletten bir destek alamazsınız. 3 yıl aradan sonra tekrardan alabilirsiniz. Gözlük çerçevelerinin yenilenme süresi 3 yıl olarak kesinleştirilmiştir. Süre sona erdikten sonra hemen yeni bir gözlük alma hakkına sahipsiniz fakat 3 yılınız dolmadan bir gözlük almanız mümkün değil.

GÖZLÜK ÇERÇEVE HAKKINIZI NASIL SORGULAYABİLİRSİNİZ?

Gözlük çerçeve hakkınızı öğrenebilmek için;

  • e-devlet üzerinden SGK optik cihaz sorgulama sayfasına girerek sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

  • Telefonunuz üzerinden bu işlemi gerçekleştirmeniz mümkün. Bunun için; çerçeve yazıp boşluk bırakın TC kimlik no yazıp tekrar boşluk bırakın ve son olarak aile sıra no’nuzu yazıp 5502'ye gönderin.

Yapılan bu işlemler sonrasında gözlük hakkınız olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

DEVLET GÖZLÜK CAMI İÇİN NE KADAR ÖDEME YAPIYOR?

Uzak çerçeve bedeli; 37,80 TL Bunun haricinde gözlük çerçevesi alan bir kişi eğer yerli üretim bir çerçeve alırsa, SGK’nın ödediği çerçeve fiyatı 43,20 olur. Anlaşılan üzere SGK, kendi bünyesinde bulunan her hastasına, 3 yılda bir kez olmak şartıyla, 37,80 ya da 43,20 TL çerçeve almak için katkı da bulunur ve destek olur.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!