banner2

Depremlerin ardından o evler gündem oldu: 7 günde tamamlanıyor, 300 yıl dayanıyor! Maliyetine inanamayacaksınız

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından vatandaşlar güvenli evlerde yaşamanın yollarını ararken Japonya'da oldukça popüler olan köpük evlr internette aranma rekoru kırdı. İşte, 7 günde yapılan ve 300 yıl dayanan o evler...

Hayat 18.02.2023, 13:58 18.02.2023, 18:50
Abone ol
Depremlerin ardından o evler gündem oldu: 7 günde tamamlanıyor, 300 yıl dayanıyor! Maliyetine inanamayacaksınız

Asrın felaketi Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından vatandaşlar güvenli bir evde yaşamanın yollarını arıyor. İstanbul depremi için uyarılar yapılırken depremzedelerin hızlıca güvenli evlere yerleştirilmesi için çalışmalar devam ediyor. Deprem süreci devam ederken Japonya'da yapılan köpük evler internette aranma rekoru kırdı. 

JAPONYA'NIN EN POPÜLER EVLERİ

Japon Dome House firması tarafından üretilen köpük evler 4. nesil yapı malzemesi olarak bilinen genleşmiş polistiren ile imal ediyor. Japonya'da meydana gelen büyük depremden sonra ülkede popüler hale gelen ve kısa süre içerisinde sipariş patlaması aldı. Kullanılan polistiren malzemesi yüksek yalıtkan özelliği sayesinde inşa edilen evlerin sıcak olmasını sağlıyor. 

4. nesil yapı malzemesi olan Polistiren kullanılmasının büyük avantajları var. Başta kubbe biçimindeki mimariyle imal edilen köpük evler, tasarımı sayesinde ısının ev içerisinde genleşmesini ve köşe olmadığı için ısının sıkışması yerine ev içerisinde sıcak havanın rahatça dolaşması sağlanmış.  Polistiren malzeme ise evin dayanıklılığını artırıyor

300 YIL KULLANILABİLİYOR

Polistiren malzeme sayesinde üretilen evlerde hiçbir şekilde demir kullanılmadığı için paslanma söz konusu olmuyor. Polistiren malzeme zamanla çürüme yapmıyor. Polistiren malzeme ile üretilen köpük evler bu sayede 300 yıla kadar herhangi bir sorun çıkarmadan kullanılabiliyor.

Özel tasarım mimarisi sayesinde köpük evlerin fırtınaya bile rahatlıkla dayanabileceği söyleniyor. Yapılan testlerle de sağlamlığı kanıtlanan kubbe şeklindeki mimari tasarım sayesinde Polistiren malzeme ile üretilen köpük evler şiddetli rüzgarın dağılmasını sağlıyor. Bu sayede dışarıdaki zorlu hava şartları eve herhangi bir zarar veremiyor.

TALEP PATLAMASI OLDU

Japonya'da talep patlaması gören köpük evlerin üretimi sırasında hiçbir ağaca ihtiyaç duyulmuyor. Karbon ve hidrojenden oluşan kalıplarla üretilen bu evler resmen çevre dostu. Özellikle çevreye duyarlı kişiler tarafından beğenilen köpük evlerin dayanıklılık süresi de oldukça ilgi çekici. Polistiren malzeme kullanılan köpük evler 300 yıla kadar herhangi bir sorun yaşamadan kullanılabiliyor.

Köpük evlerin en önemli özelliği ise sabit bir şekle sahip değil. Bu evlere sahip olmak isteyenlerin taleplerine göre köpük evlerin şekli değişebiliyor. Büyüklüğü talebe göre değişebilen köpük evler sadece konut olarak değil, ofis, hayvan bakım merkezi, sağlık merkezleri olarak da tercih edilebiliyor.

KÖPÜK EVLERİN MALİYETİ NE, KAÇ GÜNDE YAPILIYOR?

Köpük evlere sahip olmak isteyenlerin kafasında oluşan en önemli iki soru ise köpük ev maliyeti ne kadar ve köpük evler ne kadar zamanda yapılıyor?

Evin inşasında kullanılan Polistiren malzemelerin en ağır olanı 80 kilogram. Bu sayede birkaç kişinin birlikte çalışmasıyla köpük evler en fazla 7 günde tamamlanıyor. Depreme de fırtınaya da dayanıklı olan köpük evin maliyeti ise 70 bin ila 75 bin dolar (yaklaşık 1 milyon 400 bin lira) arasında.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!