banner2

Cuma Namazı nasıl kılınır, Cuma Namazı kaç rekat? Cuma Namazı kılınışı..

Cuma namazının nasıl kılındığı ve kaç rekat olduğu araştırılan konulardan biri oldu. Müslümanlar her hafta mübarek cuma gününde cemaat ile beraber cuma namazını eda ediyorlar. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından namaz vakitleri yayımlanıyor ve bu vakitlerde ibadet yerine getiriliyor. Peki, cuma namazı kaç rekat, nasıl kılınır? İşte adım adım Cuma namazı kılınışı..

Hayat 02.12.2022, 09:22 02.12.2022, 09:24
Abone ol
Cuma Namazı nasıl kılınır, Cuma Namazı kaç rekat? Cuma Namazı kılınışı..

Cuma Namazı Müslümanların cemaat ile eda ettiği mübarek bir gündür. Peki Cuma namazı nasıl kılınır? İşte adım adım Cuma namazı kılınışı..

CUMA NAMAZI KILINIŞI

Cuma namazının farzı iki rekâttır. Bunun yanında farzdan önce dört rekât, farzdan sonra dört rekât olmak üzere sekiz rekât da sünneti vardır. İmam Ebû Yusuf'a ve İmam Muhammed'e göre ise farzdan sonra kılınacak sünnet bir selamla dört ve bir selamla iki rekât olmak üzere toplam altı rekâttır. Bu görüşün Hz. Ali'den rivayet edildiği nakledilmektedir. Cuma namazı kılınırken ilk sünnet tıpkı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Sünnetin ardından imam-hatip minbere çıkarak oturur. Müezzin, iç ezanı okur. Ezandan sonra imam kalkarak iki kısımdan oluşan hutbeyi okur. Hutbede cemaati dinî konularda bilgilendirici ve yönlendirici konuşma yapar. Hutbe okunduktan sonra imam minberden inerek cemaatin önüne geçer ve cemaate iki rekât Cuma namazı kıldırır. İmam-hatip, Cuma namazının farzına ve cemaate imam olmaya, cemaat de Cuma namazına niyet eder. Tıpkı cemaatle kılınan sabah namazı gibi iki rekât Cumanın farzı kılınır. Cuma namazında imam-hatip, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur. Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, cumanın son sünneti kılınır. Bu sünnet, öğlenin ilk sünneti gibi kılınır. Böylece Cuma namazı tamamlanmış olur.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!