Çocuklarınızı nasıl uyarıyorsunuz? Sert bir uyarı dili kullanmak çocuğu hırçınlaştırıyor!

Ebeveyn ve çocuk arasındaki ilişkiler zaman zaman gerilebiliyor. Günlük iş telaşından yorulan ve her şeyin mükemmel olmasını isteyen anne babalar çocuğunun her hareketini uyarır hale gelince de çocuğun özgüveni sarsılıyor. Hele bir de bu uyarılar kaba bir dille yapılıyorsa iş psikolojik olarak çocuğu büyük bir yıkıma götürüyor.

Hayat 18.08.2022, 18:45
Çocuklarınızı nasıl uyarıyorsunuz? Sert bir uyarı dili kullanmak çocuğu hırçınlaştırıyor!

Anne babalar çocuklarını nasıl uyarmalı? Çocuklara karşı kullanılabilecek uyarı dili nasıl olmalı? İşte cevaplar...

Çocuk yetiştirirken dikkat edilmesi gereken o kadar fazla nokta var ki. Yapılabilecek en ufak bir yanlış çocuğun kişiliği üzerinde çok büyük yaralar açabiliyor. Çocuğa karşı yapılan acımasız ve sert uyarılar da bunlardan biri. 

EMİR KİPİ KULLANMAK İŞE YARAMIYOR

Annelerin en çok dert yandığı konu çocuğun odasını toplamaması. Oysa çocuğun buna direnmesinde annenin uyarı tarzı etkili. Çünkü ev ve iş arasındaki koşuşturmasından yorulan anneler bazen üslubuna dikkat edemiyor ve emir kipiyle konuşabiliyor. Ve bu da ne yazık ki çoğu zaman istenen sonucu ortaya çıkarmıyor. 

Yapılan uyarılarda çocuğa genellikle neyi yapmaması gerektiğini söyleniyor fakat nasıl davranması gerektiğiyle ilgili bir yönlendirme yapılmıyor. Böylece çocuk ne yapılmasını istendiğini anlayamayıp eski davranışı sürdürüyor.

"SEN" DİLİ ÇOCUĞU HIRÇINLAŞTIRIYOR

Çocuklara karşı zikredilen "Yaramazsın, dağınıksın" gibi ifadeler de çocuğun ruhsal olarak yaralanmasına yol açıyor. Kendisini eleştirilmiş hisseden çocuk hırçınlaşıp daha asabi davranışlar sergiliyor. Bunun yerine, davranışın anne baba tarafından neden kabul edilmediğinin somut olarak dile getirilmesi gerekiyor. Örneğin biriyle konuşurken sürekli araya giren çocuğa "sus artık" demek yerine "Sözüm kesildiğinde, arkadaşıma anlattığım konunun sonunu getiremediğim için çok rahatsız oluyorum” şeklinde cümle kurmak çocuk için daha açıklayıcı olabilir. Çocuk ayrıca kendisini eleştirilmiş hissetmez.

KARŞINIZDAKİNİN ÇOCUK OLDUĞUNU UNUTMAYIN

Uyarı yapılırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta, muhatabın çocuk olduğunu unutmamak. Çünkü çocuklar her söyleneni harfi harfine yerine getirebilecek kapasitede değildir.  

Çocuğunuzun davranışlarında neyi istediğinizi düşünerek hareket edin ve uyarılarınızı bu yönde kibar bir şekilde yapmaya çalışın. Böylece ne siz yorulursunuz ne de çocuğunuzun psikolojisi yıpramış olur.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!