Çocuklarda su korkusu nasıl yenilir? Çocuğa zaman tanımak ve üzerinde baskı kurmamak suya alışmasına yardım eder!

Çocuklarda su korkusu çok sık karşılaşılan problemlerden. Anne babanın yanlış tutumundan kaynaklanabilen bu korkuyu yenmek için biraz zaman ve sabır gerekiyor. Denize gittiğinizde önce sahilde kumla vakit geçirebileceğiniz çocuğunuzu, hazır hissettiği zaman suya sokabilirsiniz. Çocuğu kucağa alıp zorla denize götürmek yapılabilecek en büyük hata.

Hayat 06.08.2022, 22:03 06.08.2022, 22:09
Abone ol
Çocuklarda su korkusu nasıl yenilir? Çocuğa zaman tanımak ve üzerinde baskı kurmamak suya alışmasına yardım eder!

Çocuklardaki su korkusu nasıl yenilir? Çocuklara su veya deniz nasıl sevdirilir? Denizden korkan çocuğa nasıl yaklaşmalı? İşte cevaplar...

Su, çocukların en pratik oyun aracıyken bazı çocuklarda ise en büyük korku. Anne babanın genellikle banyo sırasında çocuğu nefessiz bırakacak kadar su dökmesi bu korkunun oluşmasında en büyük paya sahip.

BANYO YAPTIRIRKEN NEFES ALMASINA ENGEL OLMAYIN

Bu korkuyu yenmek için çocuğa zaman vermek gerekiyor. Küçük mekanlarda banyo yaptırmak ve suyu nefes almalarını engelleyecek şekilde temas ettirmemek önemli. .

DENİZ İÇİN ZAMAN TANIYIN

Diğer taraftan çocuk evde suyu sevebilirken denize karşı bir korku yaşıyor olabilir. Özellikle denizin sonunun görünmemesi çocukta korku oluşturur. Bu yüzden önce kumsalda vakit geçirerek alışmasına izin verilmeli, kendisini hazır hissetmesine dikkat edilmeli. 

OYUNCAKLARDAN YARARLANIN

Ayrıca çocuğun suyla olan temasından keyif alması, korkmadan banyo yapması, deniz veya havuza girebilmesi için oyuncaklardan yararlanmak faydalı olabilir. Renkli, suyun içinde hareket eden ya da ses çıkartan oyuncaklar çocuğun dikkatinin dağılmasına yardımcı olabilir. Bu sayede çocuk hem suya alışır hem de eğlenerek vakit geçirebilir.

SUDA EĞLENEN İNSANLARI İZLETİN

Su korkusu oluşmuş çocuklara, suda eğlenen insanlar da seyrettirilebilir, ardından yavaş yavaş suya yaklaştırılabilir. Bunları yaparken ise güven verilmesi gerekiyor.

Çocukta oluşan su korkusunu atlatabilmek ve çocuğu suya alıştırabilmek için anne-babaların mutlak çaba göstermesi şart. Zorlayıcı davranışlar ve baskıdan kesinlikle uzak durulmalıdır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!