banner2

Çocuklara argo kelimeler öğretmekten vazgeçin! Yetişkinler tarafından sempatik bulunarak öğretilen küfür, ahlaki gelişime balta vuruyor!

Çocuklar büyüme aşamasında durmadan yeni şeyleri öğreniyor. Televizyondan veya çevreden duyduğu ve gördüğü her şeyi kopyalayan çocuk neyin iyi neyin kötü olduğunun ise henüz bilincinde olmuyor. Bu dönemde bazı yetişkinlerin de çocuğa argo kelimeler öğretmesi, gelişim çağına adeta balta vuruyor. Peki çocuğun bu tarz ifadeleri kullanmaması için ne yapılabilir?

Hayat 29.09.2022, 16:31
Abone ol
Çocuklara argo kelimeler öğretmekten vazgeçin! Yetişkinler tarafından sempatik bulunarak öğretilen küfür, ahlaki gelişime balta vuruyor!

Çocukların küfür etmeye başlamaları yetişme sürecinde karşılaştıkları yeni kelimeleri kaydetme ve ardından ifade etme şeklinde gerçekleşiyor. Ve bu durum, kesinlikle çevreyle yakından ilgili. Çünkü küfür, özellikle ülkemizde çocuklara ne yazık ki bizzat yetişkinler tarafından öğretiliyor.

YETİŞKİNLER ARGO KELİMELER ÖĞRETİYOR

Argo kelimeyi şirin bir şekilde telaffuz eden çocuğa bu ifadeler birkaç kez tekrarlatılınca geri dönülmez bir sonuç ortaya çıkıyor. 4 yaşından itibaren farklı nedenlerden küfürlü kelimeler sarf etmeye başlayan çocuk 6 yaşından itibaren ise ahlaki gelişim sürecine girince bu alışkanlıktan kurtulması bir hayli zor oluyor. 

TEHDİT DİLİ SONUÇ VERMEZ

Peki çocuğun argo kelimeler kullanmaması için ne yapılmalı? 
En başta ebeveynlerin tepkilerini kontrol etmesi gerekiyor. Çocuk küfrü etmesi halinde dayakla tehdit edilmemeli. Çünkü tehdit dili kötü davranışın devam etmesine neden olmaktan başka hiçbir işe yaramaz. 

KULLANDIĞI SÖZCÜKLERİN ANLAMINI SORUN

Çocukları küfürden uzaklaştırmak için yapılması gereken ilk şey bu sözlerin anlamlarını sormak ve bunları ona açıklamak. Yakın çevresinde, özellikle ailede konuşmalara dikkat etmek, arkadaş çevresinde de bu tarz konuşmalarda bulunan arkadaşlarının ailelerini ikaz etmek de faydalı olacaktır. 

ÖFKESİNİ KONTROL ETMEYİ ÖĞRETİN

Yavrunuza kızgınlığını argo kelimeler yerine başka sözcüklerle ifade etmesinin doğru olacağını anlatmaya çalışın ve küfür ettiğinde asla gülmeyin. Evladınıza kötü sözler sarf ettiğinde kızmak yerine yapıcı bir iletişim kurmaya çalışmanız, en doğru yaklaşım olacaktır. 


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!