Çocuk olunca işi bırakmak gerekiyor mu? Evlat sahibi olmak kariyer yapmaya engel değil!

Çalışan annelerin çoğunda her daim bir vicdan azabı oluyor. Uzun mesai saatleri, evdeki işler derken çocuğu ile ilgilenemediğini düşünüp kendisini suçlayan anneler geride kalan tüm zamanını adeta çocuğa adıyor. Bu uğurda eşini ve kendisini ihmal edip çocuğu için telafi yolları arayan kadınların çoğu, son çare olarak kariyerine nokta koyuyor.

Hayat 26.06.2022, 12:04
Çocuk olunca işi bırakmak gerekiyor mu? Evlat sahibi olmak kariyer yapmaya engel değil!

Çalışan anne olmak çok mu zor? Çocuk olduktan sonra kariyere nokta mı koyulmalı? Çocuklarla ilgilenememenin telafisi nasıl olmalı? İşte cevaplar...

Günümüzde çalışan kadınların sayısı bir hayli fazla. Ancak kadınlar iş hayatına bazı dönemlerde virgül, bazen de nokta koymak zorunda kalabiliyor. 

ÇOCUK OLUNCA KARİYER ÖNEMİNİ YİTİRİYOR

Uzun yıllar üniversite okuyup eline ekmeğini alan kadın, tam para kazanmanın ve tek başına hayatta kalabilmenin gücünü tadacakken evlenip çocuk sahibi oluyor. Süreç, çoğu zaman çocuğuna bakabilmek için işi bırakmakla sonuçlanıyor.  İşi bırakmadığında, çocuğun kreş ortamında büyümesine sebep olduğu için çevreden gelen eleştiri yağmurunu göğüsleyen kadın; işi bıraksa bu kez de "beceremedi, çalışma hayatında başarısız oldu" gibi etiketlenmelere maruz kalıyor.

ÇALIŞIP ÇALIŞMAMAYA ANNE KARAR VERMELİ 

Bu gibi dönemlerde annenin yapması gereken tek şey, kapı dışında kalan insanların sözüne kulak asmamak. Çocuk sonrası çalışıp çalışmamaya eşiyle ortak bir şekilde, tüm şartları masaya yatırarak karar vermek.

ÇALIŞAN ANNE VİCDAN AZABI ÇEKMEMELİ

Kadın, çalışmaya devam etmeyi seçtiği takdirde çocuğundan uzun süre ayrı kalacağı için vicdan azabı çekmemeli. Çünkü hayat şartları ve çocuklara iyi bir gelecek bırakabilmek için annelerin de iş hayatında olması artık neredeyse bir zorunluluk.

EŞ İLE YARDIMLAŞMA ÇOK ÖNEMLİ

İşten eve geldiğinde eşinin yardımıyla evde yapılması gerekenleri tamamlayan anneler, pekala çocuklarıyla da ilgilenebilir, eşiyle başbaşa da kalabilir, kendine zaman ayırıp kişisel bakımlarını da yapabilir. Yeter ki kendisine destek olan bir eşe sahip olsun. 

Araştırmalar çalışan annelerin çocuklarının yaşadığı sorunların, annenin çalışması ile ilgili değil; annenin kaygılarıyla, endişeleriyle ve bu kaygıyı gidermeye yönelik yaptıkları hatalı davranışlarla ilgili olduğunu gösteriyor.

Unutmayın gerçek hayatta mükemmellik diye bir kavram yok. Eşinizle yardımlaşın, "elalem ne der?" demeyi bırakın, vicdan azabını unutun... Çalışmak istemeniz yuvanızı elinizin tersiyle itmeniz anlamına gelmiyor. Sevdiklerinize sıkı sıkı sarılın ve her şeyden önemlisi sağlığınıza dikkat edin.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!