banner2

Çocuk evden çalışmaya engel mi? Hem iş hem çocuk dengesini kurarken size yardım edecek 5 ipucu!

Pandemiyle birlikte artan evden çalışma şartları, çocuklu aileleri zaman zaman zorluyor. Anne babadan sürekli ilgi bekleyen çocuklara, işlerinden dolayı vakit ayıramayan ebeveynler çıkmaza girince stresli bir ortam kaçınılmaz oluyor. Bu süre zarfında aslında keyifli vakit geçirmek ve iş-çocuk dengesini kurabilmek olağan. Peki bu nasıl olacak?

Hayat 30.09.2022, 13:43
Abone ol
Çocuk evden çalışmaya engel mi? Hem iş hem çocuk dengesini kurarken size yardım edecek 5 ipucu!

Evden çalışma şekli aslında yıllardır çoğu ülkede var olan bir uygulama ancak ülkemizde koronavirüs pandemisi sonrası yaygınlaşmaya başladı. İlk bakışta çok cazip görünen evden çalışma şekli, eğer evde çocuk varsa, bir kurum ortamında çalışmaktan daha güç.

Sürekli ilgi bekleyen çocuklar, işleri yetiştirmeye çalışan anne babanın stresi ile karşı karşıya gelince ortam bazen gerilebiliyor. Aslında bu durumun yaşanmasının önüne geçilebilir. 

ÇOCUĞA ÇALIŞMA ŞEKLİ ANLATILMALI

Bu süreçte tüm aile bireyleri bir araya gelip durum detaylı bir şekilde çocuklara anlatılmalı. Bir yanda çocuğunuz, diğer yanda ise sorumlu olduğunuz işler sizi beklerken çocuğa bu yeni durumu uygun bir dille ifade edilmeli. Bu konuşma sırasında çocuğunuzla gün içinde beraber oyun oynayacağınız zamanları kararlaştırabilir ona beklemeyi ve sabırlı olmayı öğretebilirsiniz.

BİRLİKTE UYANIN VE KAHVALTI YAPIN

İş ve çocuk arasındaki dengeyi tutturmak için onunla aynı zamanda uyanmaya ve beraber kahvaltı etmeye özen gösterin. Kahvaltı sonrasında 15 dakika bile olsa beraber oyun oynamak hem sizi hem de çocuğunuzu fazlasıyla mutlu edecektir.

ÇOCUKLA DÖNÜŞÜMLÜ İLGİLENİN

Hem anne hem baba evden çalışıyorsa mutlaka dirsek temasında olunmalı. Bu durum avantaja çevrilirse çocukla dönüşümlü olarak ilgilenme fırsatı doğabilir. Eşiniz çalışırken siz moladaysanız çocuğunuzun ihtiyaçlarını bu sırada giderebilirsiniz. Böylelikle iş bölümü yaparak çocuğunuzla ilgilenmiş olursunuz.

KÜÇÜK GÖREVLER VERİN

Mesai saatleri içindeyken anne babasıyla oyun oynamak isteyen çocuklara, bekleme süresi içinde bazı küçük görevler verilebilir. “Oyun oynama vaktimiz yaklaşıyor. Odanı oyunumuz için hazırlamaya ne dersin?” şeklinde bir yaklaşımla çocuk yeni sorumluluklar da kazanmaya başlar. 

SORULARINI GEÇİŞTİRMEYİN

Anne ve babasını ilk defa bu kadar uzun süre evde gören bir çocuk ne zamandır biriktirdiği soruları sormak için can atacaktır. Bu zamanlarda “İşim var!” deyip onu geçiştirmek yerine arada bir de olsa sorularına cevap vermeyi mutlaka deneyin. Çünkü aldığı cevaplar, merakını biraz da olsa frenlemenize yardımcı olur. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!