Çocuğunuz küfür mü ediyor? Ettiği küfrün anlamını sorun ve asla büyük tepkiler vermeyin!

Her an her saniye yeni bir şey öğrenen çocuklar bazen anne babaların istemediği şeyleri de beyinlerine kaydedebiliyor. Küfür de onlardan biri. Yakın çevresinden veya televizyondan öğrendiği küfürleri bozuk plak gibi tekrar eden çocuk aslında yaptığının kötü bir şey olduğunu bilmiyor. Ebeveynlerin bu noktadaki tutumu ise bir hayli önemli...

Hayat 23.06.2022, 16:44
Çocuğunuz küfür mü ediyor? Ettiği küfrün anlamını sorun ve asla büyük tepkiler vermeyin!

Çocuk küfür edince ne yapmalı? Küfreden çocuğa ceza verilmeli mi? Anne babanın küfreden çocuğa yaklaşımı nasıl olmalı? İşte cevaplar...

Bir öğrenme davranışıyla, yetişkinlerin kızdıklarında küfür ettiklerini gören çocuk küfür alışkanlığı kazanabilir. Dikkat çekme arzusu çok fazla olan çocuklar özellikle olumlu davranışlarıyla yeteri kadar ilgi çekmeyip takdir edilmezse, olumsuz davranışlara yönelebilir ve küfür gibi olumsuz huyları tekrarlar.

ÇOCUK BİR KAYIT CİHAZIDIR

Ebeveyn olarak siz de küfürlü konuşuyorsanız, çocuğun hiçbir şansı yoktur. Çünkü onlar birer kayıt makinesi ve aynadır. Siz ne iseniz çocuk da o olacaktır. Siz hiç kötü söz kullanmıyor da, çocuğunuz bir gün küfürlü bir söz söylerse ani tepkilerden kaçınarak önce anlamını bilip bilmediğini kontrol edin. Büyük olasılıkla bir filmde, televizyonda, bir şarkı sözünde veya bir arkadaşından duymuştur ve anlamını bilmiyordur. 

ÖNCE SİZ İYİ BİR ÖRNEK OLUN!

Küfürlü konuşmayı alışkanlık haline getiren çocuğa  öncelikle siz iyi örnek olmalısınız. Siz kontrollü olabilirseniz çocuk sizi taklit ederek öfkesini uygun yollarla kontrol altına alabilmeyi öğrenir.
Çocuğunuzun size olan kızgınlık ve kırgınlığını rahatça ifade edebilmesine izin verin. Duygularını rahatça ifade edebilen çocuk daha az küfürlü söz kullanacaktır.

Küfürlü kelimeleri bir kâğıda yazın, onları tanımlayarak çocuğunuzla tartışın. Çocuk küfürlü konuştuğunda abartılı kızgınlık veya şaşkınlık gibi tepkiler vermeyin. Dikkati başka noktaya dağıtın.

KÜFÜRLÜ KELİMELERİN ANLAMINI SORUN

Küfürlü veya argo kelime kullanan çocuğa “seni anlamıyorum”, “kullandığın kelimenin anlamı nedir?” gibi sorular sorun ve sessiz kalın. Uygun olmayan sözcüklerin yerine, kabul edilebilir sözcükleri kullanması için çocuğu bilgilendirin. Olumlu sözcükler kullandığında takdir edin, överek teşvik edin.

Bu davranışın altında büyük olasılıkla dikkat çekmek, güç sahibi olmak, incinmiş duygularıyla baş etmek ve yenilgi durumunda yardım almak gibi duygular yatar bunu asla unutmayın.

BEKLEMEDİĞİ ANLARDA ÇOCUĞU TAKDİR EDİN

Çocuğa beklemediği zamanlarda da ilgi, sevgi ve takdir duygularınızı hissettirmelisiniz. Olumsuz bir davranışa verilen ani tepki, hele hele bunu yok etmek için dil dökülüp, ödül vaat edilmesi büyük yanlıştır. Olumsuz davranışlara göstereceğimiz abartılı, öfkeli tepkiler çocuğun o davranışı her kızdığında veya ilgisiz kaldığında tekrarlamasını pekiştirecektir.


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!