"Çocuğum kardeşini çok kıskanıyor!" Şiddet eğilimi yoksa kardeş kıskançlığını çok da büyütmeyin!

Anne babaların hem çok istediği hem de çok zorlandığı konulardan biri, ikinci çocuk. "İlk çocuğa arkadaş olur" düşüncesiyle planlanan kardeşin doğumu sonrası evde gerginlikler yaşanmaya başlıyor. Kıskançlık krizleri öfke nöbetlerine karışıyor, ileri kıskançlık durumlarında şiddet eğilimleri gözlenebiliyor. Anne babanın bu hassas süreçte dengeyi bulması çok önemli...

Hayat 30.06.2022, 16:46 01.07.2022, 00:38
Abone ol
"Çocuğum kardeşini çok kıskanıyor!" Şiddet eğilimi yoksa kardeş kıskançlığını çok da büyütmeyin!

Kardeş kıskançlığının çözümü için ne yapmalı? İkinci çocuk sonrası evdeki huzur ortamı neden bozulur? Çocuklar arasında kıyaslama yapmak doğru mu? İşte cevaplar...

Kardeş kıskançlığı krizi sebebiyle anne babalar ikinci çocuk sevincini tam anlamıyla yaşayamıyor. Önceden ilginin tümünü tek başına taşıyan çocuk eve gelen küçük bir bebekle, sözkonusu ilgili paylaşmak durumunda kalıyor. Tabi bu ilk zamanlar göze batmasa da ilerleyen dönemlerde iş, kardeşe nefret beslenmesine kadar gidebiliyor.

EBEVEYNLERİN TUTUMU KISKANÇLIK ŞİDDETİNİ BELİRLİYOR

Kardeş kıskançlığı, hemen her çocukta görülen, son derece normal bir duygu. Anne babanın tutumları, bu kıskançlığın şiddetini belirliyor. Ebeveynlerin doğru davranışlar sergilemesi, kıskançlığın dozajını azaltacaktır.

Kardeş kıskançlığı her çocukta farklı şekillerde görülüyor. Kimi bu duyguyu, bebeğe olan itirazını açıkça anlatıp dile getiriyor kimi çocuk, bebekten sonra kendisi bebekmiş gibi davranmaya başlıyor kimi çocuk çevreyle iletişimi kesiyor ve depresyona giriyor. Bazı çocuklar ise kardeşlerine fiziken zarar vererek kıskançlığını belli ediyor.

DOĞUMDAN ÖNCE HER ŞEYİ ÇOCUKLA KONUŞMAK ŞART

Anne babalar kardeş kıskançlığı krizlerini daha hafif atlatmak istiyorsa, doğumdan önce çocuklarını kardeş düşüncesine hazırlayabilir. Bu sayede çocuklar bebek dünyaya geldikten sonra kardeşini daha kolay kabullenebilir ve daha az olumsuz duygu içerisine girebilir. Kardeş sonrası çocuğunuza duyduğunuz sevgide hiçbir azalma olmayacağını ona anlatmanız ve bunu sürekli tekrar etmeniz sürecin daha hafif atlatılmasını sağlar.

DOĞUM ALIŞVERİŞİNİ ÇOCUĞUNUZLA YAPIN!

Doğuma hazırlık alışverişlerinde çocuğunuzun da fikrini alın. "Hangi model ve renkte çorap alalım? Battaniyesi sence nasıl olsun?" gibi sorular sorup seçim hakkı tanıyın. 

Sadece bebeğiniz için yeni eşyalar almayın, zaman zaman çocuğunuz için de alışveriş yapmanız ve ona da yeni kıyafetler, oyuncaklar almanız çocuklar için önem taşıyor.
Ailelerin yaptığı en büyük hata kardeşini kıskanmaması için çocukların her isteğini yerine getirmek oluyor. Ancak bu durum bebek eve geldiğinde kıskançlığı tetikleyen büyük bir hata. 

ANNE BOŞLUĞUNU BABALAR DOLDURACAK

Doğum sonrası babalara büyük bir iş düşüyor. Zamanının büyük bölümü bebekle geçecek olan annenin boşluğunu babaların doldurması ve büyük çocukla yakından ilgilenmesi çocuğun yalnız kalmamasını sağlar.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!