banner2

Buzdolabınızdaki enerji verimini artırmak için 8 ipucu!

Evlerin hiç durmadan çalışan tek teknolojik cihazı olan buzdolaplarının verimliliğini artırmak mümkün. Bulunduğu nokta, sıcaklık kaynaklarına uzaklığı ve içinin düzeni, cihazın ömrünü uzatmada oldukça etkili. Uzmanlar bu konuda kullanıcılara 8 öneri sunuyor.

Hayat 26.10.2022, 17:11
Abone ol
Buzdolabınızdaki enerji verimini artırmak için 8 ipucu!

Buzdolabındaki enerji verimliliği nasıl artar? Buzdolabı ömrü nasıl uzatılır? İşte cevaplar...

Buzdolabı evdeki en çalışkan cihazdır, bu nedenle verimli çalışırsa hem cebinize hem de çevreye fayda sağlar. Bu cihazların enerji verimliliğini artırmak için ise dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. 

BULUNDUĞU YERE DİKKAT EDİN

Bir buzdolabının konumu, ne kadar çalışması gerektiğini etkileyebilir. İdeal olarak, fırın ve radyatör gibi ısı kaynaklarından ve ayrıca doğrudan güneş ışığından en uzak yerde olması gerekir. Havalandırma için yanlarda, arkada ve üstte en az beş santimetre boş alan olup olmadığını kontrol edin, çünkü hava boşluğu olmadan buzdolabı kompresörden gelen ısıyı serbest bırakamaz. Bu da buzdolabının ısınmasına ve yiyecekleri güvende tutmak için daha çok ve daha uzun süre çalışmasına neden olabilir.

İDEAL SICAKLIĞI AYARLAYIN

Buzdolabının sıcaklık kadranı üzerindeki sayılar, soğutucu gücünü gösterir. Sayı ne kadar yüksek olursa, buzdolabı o kadar soğuk olur. Termostat birden beşe kadar ise, onu beşe ayarlamak buzdolabınızı en soğuk yapacaktır. İdeal sıcaklık 2,2 derece ile 3,3 derece Celcius arasında bir yerdedir. 

KAPISINI AÇIK UNUTMAYIN

Kapıyı aralık bırakırken dikkatinizin dağılması ve buzdolabından uzaklaşmak, kapıyı ardına kadar açık bırakmak veya bir şey alıp geri dönmek kolaydır. Kapıyı açık bırakmak, tüm soğuk havanın dışarı çıkmasına ve sıcak havanın içeri girmesine izin verir, bu nedenle cihazın tekrar soğuması için iki kat daha fazla çalışması gerekir. 

İÇİNİ DÜZENLEYİN

Uzmanlar, buzdolabı organizasyonunun cihazın verimliliğini etkileyebileceğini iddia ediyor. Düzenli bir buzdolabı aynı zamanda yiyeceklerin daha uzun süre dayanacağı anlamına gelir. 

YİYECEKLERİ UYGUN ŞEKİLDE SAKLAYIN

Uzmanlar, buzdolabında yiyecek saklamada cam kapların plastik kaplardan daha iyi olduğunu vurguluyor. Çünkü cam soğuğu daha iyi emiyor ve tutuyor. 

BUZDOLABINA SICAK YİYEECEK KOYMAYIN

Sıcak yiyecekleri buzdolabına koymak içerideki havanın sıcaklığını yükseltir, bu nedenle doğal olarak cihazın sıcaklığı düşürmek için çok çalışması gerekir. 

İÇİNİ DOLU TUTUN

Dolu bir buzdolabının serin kalması için daha az havası vardır, bu nedenle seyrek gıdalar da birbirlerini serin tutmaya yardımcı olabilir. İdeal olarak, bir buzdolabının üçte ikisi dolu olmalıdır. Çok büyükse ve dolduramıyorsanız, sürahilerde sular ekleyin. Bunu yaparken havalandırma deliklerini kapatmadığınızdan emin olun.     

CONTALARI KORUYUN

Buzdolabının kapısının etrafındaki contalar, içerideki soğuk hava ile dışarıdaki sıcak hava arasındaki bariyerdir. Contalardaki herhangi bir kırılma, sıcak havanın buzdolabına sızması anlamına gelir. Bunları temiz tutun ve görünen çatlak veya yarıkları değiştirin. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!