banner2

Buzdolabı nasıl temizlenmeli? Gıdaların temiz kalması için ayda bir buzdolabını temizleyin!

Buzdolabı temizliği, güvenilir gıdalara sahip olmak için oldukça önemli. Bu cihazın iyi temizlenmemesi kısa süre sonra kokuya sebep oluyor. Peki etkili bir buzdolabı temizliği nasıl yapılır?

Hayat 28.08.2022, 16:41
Abone ol
Buzdolabı nasıl temizlenmeli? Gıdaların temiz kalması için ayda bir buzdolabını temizleyin!

Buzdolabı temizliği nasıl yapılır? Buzdolabı temizlerken nelere dikkat edilmeli? İşte cevaplar...

Gıdaların bozulmaması için koyulduğu buzdolapları zaman içinde kirleniyor. Bu durum zamanla bakteri oluşumuna yol açıp kokuya sebebiyet verebiliyor. Bunun önüne geçmek için yiyecekleri düzgün bir şekilde yerleştirmek ve ayda bir kez buzdolabını temizlemek şart.

Etkili bir buzdolabı temizliği için öncelikle fişi çekmek gerekiyor. Cihazın içindeki tüm malzemeleri başka bir yere koymak ve buzdolabında çıkarılabilen yumurta rafları, sebzelik ve kapakta yer alan bölmeleri gibi eşyaları çıkarmak gerekiyor. 

Çıkartılan bölmeler  mutlaka yıkanmalı. Yıkadıktan sonra ters çevirerek kurutulmalı.

SU, KARBONAT VE SİRKE...

Buzdolabının içinin temizliği için küçük bir kovanın yarısına su doldurun. Üzerine 2 yemek kaşığı karbonat veya 4 yemek kaşığı sirke koyun ve karıştırın. Bu karışım ile buzdolabının içini temizleyebilirsiniz.

DONDURUCU TEMİZLİĞİNDE SİRKE BAŞROLDE

Dondurucu için ise bir fısfıs şişesine 1 yemek kaşığı karbonat, bir yemek kaşığı sirke ekleyerek çalkalayın. Bu karışımı dondurucunun her köşesine sıkın ve süngerle temizleyin.

BUZDOLABI LASTİKLERİNİ UNUTMAYIN

Buzdolabının açılıp kapanmasına yardımcı olan lastik kısımları da zamanla kirlenebilir. Bunun için bir diş fırçasını ıslatın ve üzerine karbonat dökün. Lastikleri diş fırçasıyla ovarak temizleyin.

DIŞINI BULAŞIK DETERJANIYLA SİLİN 

Buzdolabının dışını ise sıvı deterjanla silebilirsiniz. Deterjanla sildikten sonra nemli temiz bir bezle tekrar silin. Ardından kurulayın.

KURUTTUKTAN SONRA MALZEMELERİ YERLEŞTİRİN

Buzdolabını kurutma işleminin ardından besinleri yerleştirmeye başlayabilirsiniz. Ürünleri, uygun şekilde buzdolabına yerleştirdikten sonra kapağını kapatın ve fişini takın.

KAHVE İLE BUZDOLABINIZ MİS GİBİ KOKSUN

Eğer temizleme işleminin ardından buzdolabının güzel kokmasını istiyorsanız, yeni çekilmiş kahveyi küçük bir kaba koyun. Bu kabı, buzdolabı raflarının arkasına yerleştirin. Böylece buzdolabınız taze kahve kokacaktır. Kahve kokusu sevmiyorsanız, aynı işlemi vanilya ile yapabilirsiniz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!