banner2

Bulgaristan’daki yangın Edirne'ye dayandı: Sınır köylerinde korku hakim

Bulgaristan’da başlayan orman yangını Türkiye - Bulgaristan sınır hattında ilerleyişini devam ettiriyor. Yangın zaman zaman rüzgarın etkisiyle büyüyerek ilerliyor.

Hayat 17.08.2022, 01:32 17.08.2022, 02:07
Abone ol
Bulgaristan’daki yangın Edirne'ye dayandı: Sınır köylerinde korku hakim

Bulgaristan’daki yangın Edirne'nin sınır köylerine dayandı Rüzgârın da etkisiyle orman yangını büyüyor. Yangın Edirne'nin Lalapaşa ilçesine bağlı sınır köylerden de görülebiliyor.

EDİRNE BÜYÜKLÜĞÜNDE BİR ŞEHİR KADAR BÜYÜK BİR YANGIN VAR

Bulgaristan - Edirne sınırında büyük bir yangının meydana geldiğini ifade eden Lalapaşa ilçesine bağlı Saksağan Köy Muhtarı Özgün Ekici, rüzgarın etkisini artırması takdirinde alevlerin Tunca Nehri'ni aşarak Türkiye'ye sıçrayabileceğini belirterek, "Şu anda gördüğünüz gibi Bulgaristan’da orman yangını başladı. Yağmur yağışından dolayı yangında biraz azalma oldu ama yağmurun etkisini kaybetmesi sonucu alevler yeniden büyümeye başladı. Bizim itfaiyelerimiz de tedbir ve risk durumunda müdahale amaçlı sınır hattında hazır beklemektedir. Bu yangın bizim köyümüze 2 kilometre mesafede ama Tunca Nehri olduğundan dolayı rüzgar olmadığı sürece yangın bizim tarafa geçmez. Eğer rüzgar etkisini arttırırsa yangının bizim tarafa geçme ihtimali çok yüksek. Köylü de bu durumdan dolayı tedirgin, zaten Bulgar’da 3-5 günde bir yangın çıkıyor. Tunca Nehri olduğundan dolayı bu tarafa sıçramadı ama kara parçalarda bizim tarafa bazı dönemlerde atlama yapabiliyor. Gece olduğu için alevler net bir şekilde görülebiliyor. Neredeyse Edirne büyüklüğünde bir şehir kadar büyük bir yangın var. Bizim sınırımızda herhangi bir risk durumunda itfaiyelerimiz teyakkuz halinde bekliyor” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!