Bu yaz yamaç paraşütü yapmaya ne dersiniz? Türkiye doğa sporlarının adeta anavatanı...

Yaz ayları için tatil planları aylar öncesinden yapıldı ancak hala bir karar veremeyenler de var. Çocuğu olanlar daha sakin ortamlarda tatili tercih ederken, gençler ise adrenalin dolu anları hatıralarına eklemek istiyor. Macera tutkunları için tam anlamıyla bir cennet olan Türkiye, gençlere farklı alternatifler sunuyor.

Hayat 25.06.2022, 17:06
Bu yaz yamaç paraşütü yapmaya ne dersiniz? Türkiye doğa sporlarının adeta anavatanı...

Türkiye'de doğa sporları yapılacak yerler nerelerde? Macera yaşamak için bu tatilde nereleri tercih etmeli? İşte cevaplar.

"Bu tatilde hem dinleneceğim hem de heyecan dolu sportif faaliyetlere katılacağım" diyorsanız ülkemizdeki doğa sporlarını daha yakından araştırın. Eşsiz doğası ile macera tutkunlarına hitap eden Türkiye'de yamaç paraşütünden sörfe kadar birçok doğa sporunu yapabilirsiniz.

ÖLÜDENİZ'DE YAMAÇ PARAŞÜTÜ YAPIN

Yamaç paraşütünde kendinizi yaklaşık 2 bin metrelik bir tepeden atlayarak boşluğa bırakmaya hazır olun. Ve ardından havanın kaldırma gücüyle yükselmeye... Tabi eşsiz bir manzara gözlerinize bayram ettiriyor. Tabi bunu yapabilmeniz için yüksek tansiyon, kalp ve şeker gibi bir hastalığınızın olmaması gerek. Yamaç paraşütü denince ülkemizdeki en popüler yer Fethiye'ye bağlı Ölüdeniz. Erzincan'daki Çakırman mevkii, Kayseri'deki Ali Dağı, Pamukkale'deki eğitim bölgesi, Kaş-Assas Dağı ve Bursa'nın Gürsu ilçesi en popüler uçuş noktaları arasında sıralanıyor.

SÖRF İÇİN ALAÇATI'YA...

Ülkemizde özellikle son yıllarda yıldızı parlayan sporlardan biri de rüzgar sörfü. Su sporları arasında özellikle genç kesim tarafından tercih edilen sörfün merkezi ise rüzgarıyla meşhur Alaçatı. Burada pek çok sörf okulu bulunuyor. Akyaka - Gökova sahilleri ülkemizdeki bir diğer sörf merkezi. Sörf dolayısıyla yoğun ilgi gören merkezlerden biri de Bozcaada. 

BU YAZ DALIŞ HEYECANI YAŞAYABİLİRSİNİZ

Dünyaca ünlü dalış noktalarına ev sahipliği yapan Ege ve Akdeniz'in mavi suları sizi kendine hayran bırakacak bir dünyanın kapılarını açıyor. Dalış yapmadan önce bir su altı spor kulübünden ya da dalış eğitim merkezinden sertifikanızı almanız gerekiyor. Eğer sertifikanız yoksa eğitmen eşliğinde 'Discovery' adı verilen ve 5 metre derinliğe kadar tur dalışlarına katılabilirsiniz.

BAFA'DA KAYA TIRMANIŞINI TECRÜBE EDİN

Kaya tırmanışı ise, dağcılık sporunun kollarından biri ve ülkemizin pek çok noktasında yapılabilen bir doğa sporu. Kaya tırmanışı yapabilmeniz için eğitim almış olmak zorundasınız. Kaya tırmanışında en çok tercih edilen rotalarsa şöyle: Kocaeli - Ballıkayalar, Eskişehir -Karakayalar, Bursa - Narlıdere, Olimpos - Tırmanış Parkı, Antalya - Geyikbayırı, Bilecik - Pelitözü, Bafa Gölü - Kapıkırı ve Niğde Aladağlar Milli Parkı

HEYECANINIZ RAFTING İLE DORUĞA ULAŞACAK

Adrenalin seviyesinin doruğa çıktığı sporlardan biri de rafting. Deneyimli rehberler eşliğinde yapıldığında güvenli ve eğlenceli bir aktivite olan ve farklı zorluk derecelerine sahip olan rafting, ülkemizdeki pek çok akarsuda yapılabiliyor. Rafting için en çok tercih edilen parkurlar Çoruh Nehri, Düzce - Melen Çayı, Ardeşen - Fırtına Deresi, Antalya - Beşkonak, Mersin Göksu Nehri ve Artvin -Barhal Çayı. 

CANYONING'DE RİSK ORANI ÇOK YÜKSEK

Risk oranı en yüksek doğa sporlarından olan canyoning, diğer adıyla kanyon geçişi, deneyim ve yüksek performans gerektiren bir spor. Canyoningde riski arttıran en önemli unsur yağış. Zira kısa bir yağış kanyonun içinde sele dönüşebilir. Bu nedenle eğer hava yağışlıysa asla kanyona girmeyin, yağış bittikten en az 2 gün sonra parkura çıkın.

DENİZ KANOSU İLE KEŞFE ÇIKIN

Son yılların gözde sporlarından biri olan deniz kanosu ile ülkemizdeki koyları, gölleri ve akarsuları keşfedebilirsiniz. Gökova Körfezi, Kaş - Demre - Kekova - Kaleköy, Göcek, Phaselis Koyu, Geyikli - Çandarlı, Eğirdir Gölü, Dikili - Foça, İğneada, Yedi Burunlar ve Marmara Adaları bu rotalar arasında en sık tercih edilenlerden.

ATA BİNMEK DE HEYECAN VERİCİ

Eğer doğada, at sırtında keyifli ve maceralı vakit geçirmek isterseniz profesyonel bir binici olmanıza gerek yok; organize turlarla birlikte hareket edip seyisin uyarılarına kulak vermeniz yeterli. Kapadokya, Kastamonu - Daday bölgesi, Kütahya Evliya Çelebi Yolu binicilik için ideal rotalardan. 

JEEP SAFARİ DOĞASEVERLERİ BEKLİYOR

Doğayı keşfetmenin en eğlenceli ve macera dolu yollarından biri de jeep safari yapmaktan geçiyor. Her mevsimde ve her türlü hava koşulunda yapılması mümkün olan jeep safari özellikle doğanın zorlu şartlarıyla mücadele etmeyi ve macerayı seven doğa tutkunlarına hitap ediyor. Kazdağları, Fethiye, Ölüdeniz, Marmaris, Datça, Kaş, Alanya, Side, Sakarya, Alanya en bilinen jeep safari rotalarına ev sahipliği yapıyor.

BİR DOĞA YÜRÜYÜŞÜ: HIKING

Bir doğa yürüyüşü çeşidi olan hiking ise, zorluk derecesi düşük ve genellikle günübirlik yapılan doğa gezilerini kapsıyor. Ülkemizin her bölgesinde, her mevsimde yapabileceğiniz hiking için binlerce rota mevcut. Kapadokya, Ölüdeniz Kayaköy, Göcek - Gökçeovacık, Gölcük - Bozdağ en bilinen hiking parkurları.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!