Bu rota tarih kokuyor! Her noktası tarihi kalıntılarla dolu olan Likya Yolu bu yaz sizi bekliyor!

Tarihi bir yürüyüş rotası olan Likya Yolu, bu yaz keşfedebileceğiniz bir yer. Muğla Fethiye'den Antalya’nın köylerine kadar uzanan Likya Yolu'nu gezerken yeşilin her tonunu görecek, denizin maviliği ile ruhunuzu dinlendireceksiniz.

Hayat 25.06.2022, 18:10
Bu rota tarih kokuyor! Her noktası tarihi kalıntılarla dolu olan Likya Yolu bu yaz sizi bekliyor!

Likya Yolu nerededir? Likya Yolu nereleri kapsar? İşte cevaplar...

Antalya'nın batısında kalan bir bölge ile Muğla, Denizli ve Burdur’u içine alan doğa harikası Likya Yolu, Teke Yarımadası üzerindeki patikalar ile eşsiz bir yürüyüş noktası.

Kelime anlamı olarak ışık ülkesi anlamına gelen Likya birbirinden değerli tarihi eserlere ev sahipliği yapıyor. Bölgede yapılan arkeolojik kazılarda bulunan Roma Dönemi’ne ait kilise kalıntıları da onlardan biri. Bölgeden görülebilen Amerikan Koyu’nda yapılan su altı kazılarında ise dünyada ilk kez bir geminin kalıntıları tamamen çıkarılmıştır.

TARİH KOKAN BİR YÜRÜYÜŞE HAZIR MISINIZ?

Likya Koyu, Fethiye ile Antalya arasında dünyanın en uzun 10 yürüyüş yolundan biri. Yol üzerinde çeşitli konaklama ve dinlenme tesisleri mevcut. Hem eğlenceli hem de tarihi bir yürüyüş yapmak sizin için oldukça güzel bir deneyim olacak.

İLK PARKUR OLYMPOS ANTİK KENTİ

Yol yürüyüş parkurlardan oluşuyor ve ilk parkur Likyalıların ilk yerleşim yeri olan Olympos Antik Kenti. 

İKİNCİ PARKUR GİDİŞ GELİŞ 5 SAAT

İkinci parkurda Çıralı ve Ulupınar sizi karşılayacak. Bu parkur da ilki gibi gidiş geliş toplamda beş saat sürüyor. 

ADRASAN SAHİLİNDE YÜRÜYÜŞ BİTİYOR

Üçüncü parkur, gidiş geliş toplamda tam 7 saat sürecek olan uzun bir parkur. Olympos ve Adrasan arasındaki parkurda Musa Dağı’nın zirvesine çıkmanın heyecanını yaşayacaksınız. Adrasan sahilinde yürüyüşünüz son bulacak...

GELİDONYA FENERİ MANZARASINI GÖRMELİSİNİZ

Bu arada Likya Yolunun dillere destan Gelidonya Feneri Manzarası, 2007 yılında Türkiye’nin en iyi manzarası seçilmeye değer görülmüş.

Ölmeden önce gezilecek yerler listenize tarih kokan Likya Yolu'nu mutlaka eklemelisiniz. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!