banner2

Bu besinin mucizevi faydaları saymakla bitmiyor! İbn-i Sina ve Mimar Sinan yüzyıllar öncesinden tavsiye etmişti

Mimar Sinan ve İbn-i Sina'nın yüzyıllar öncesinden önerdiği en önemli besinler arasında yer alan deve kuşu yumurtasının dudak uçuklatan faydaları da var. İşte şifa bombası deve kuşu yumurtası hakkında merak edilenler...

Hayat 28.02.2023, 13:15 28.02.2023, 18:42
Abone ol
Bu besinin mucizevi faydaları saymakla bitmiyor! İbn-i Sina ve Mimar Sinan yüzyıllar öncesinden tavsiye etmişti

Yapıtlarıyla yüzyıllardır kendinden söz ettiren Mimar Sinan'ın inşaatlarda kullandığı temel malzeme deve kuşu yumurtasıdır. Öte yandan deve kuşu yumurtası İbn-i Sina'nın da önerdiği besinler arasında yer alıyordu.

KALSİYUM ERİMESİNE İYİ GELDİĞİ KEŞFEDİLDİ

Çünkü İbn-i Sina güçlü bir kalsiyum kaynağı olan deve kuşu yumurtasının kemik erimesine iyi geldiğini keşfetmişti. İşte, Mimar Sinan ve İbn-i Sİna gibi ünlü isimlerin hedefinde olan deve kuşu hakkında merak edilenler...

DEVE KUŞU YUMURTASIYLA YAPILAN HAMUR İŞLERİ UZUN SÜRE TAZELİĞİNİ KORUYOR

Deve kuşu yumurtası ile kek, kurabiye, börek ve çörek yapabilir, tüm hamur işleri ve tatlılarda kullanabilirsiniz. Deve kuşu yumurtası tadı tavuk yumurtasına benzemektedir. Deve kuşu yumurtası kullanılarak hazırlanan hamur işleri uzun süre tazeliğini korumaktadır.

İŞTE FAYDALARI

Deve kuşu yumurtasının kabuğu eski yüzyılların kadınları tarafından takı yapılan bir malzeme olarak kullanılırdı.

Mimar Sinan deve kuşu yumurtasının kabuğunu inşaatlarda cami içinde örümcek ağı, pire ve böceklere karşı kullanırdı. Kireç çözeltisi içeren deve kuşu yumurtası etrafa yaydığı koku sayesinde hem uzun süre böceklerden korurdu hem de daha beyaz bir görünüm sağlardı.

ÖRÜMCEK VE BÖCEK KOVUCU

Yumurtanın içini harca karıştırıp, kabuğunu ise kandil çanaklarına yerleştirmişlerdir. Böylece cami içinde örümcekler ve böcekler bulunmaz. Yumurtanın içini boşaltmadan bozulması sağlandığında, konulan mekanda örümcek ve haşerelere karşı kovucu özelliği ortaya çıkıyor. Hatta bu yumurtalar Osmanlı'da da kullanılmış.

Yumurtanın kabukları aynı zamanda güzellik malzemesi olarak da kullanılırdı. Ciltteki yüzeysel enfeksiyon oranını azaltan deve kuşu yumurta kabukları daha beyaz ve parlak bir cilt sağlardı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!