Bitki ve çiçeklere ilaçsız bakım! Sebze suyu ve yumurta kabuğu adeta bitki bakım kürü!

Evinde ya da bahçesinde türlü türlü çiçek ve bitki yetiştirenler, bir zaman sonra onları öyle benimsiyor ki, bitkiler hafif boyun bükse büyük mutsuzluk yaşıyor. Bitkilerin canlılığını yitirmesinde farklı nedenler olsa da onların da bakıma ve sevgiye muhtaç olduğu gerçeği unutulmamalı. Bakım deyince aklınıza kimyasal ilaçlar gelmesin sakın. Mutfağınızda tam da çiçeklerinize göre bir sürü nimet var.

Hayat 28.06.2022, 15:49
Bitki ve çiçeklere ilaçsız bakım! Sebze suyu ve yumurta kabuğu adeta bitki bakım kürü!

Bitki ve çiçekler için evde yapılabilecek doğal bakımlar nelerdir? Çiçekler nasıl daha da canlanır? Bitkiler mutfak atıklarıyla nasıl beslenir? İşte cevaplar...

Doğal yaşam aşıklarının olmazsa olmazı bitki ve çiçekler. Ancak bahçesini rengarenk çiçeklerle süsleyen insanların bazıları ne yazık ki bakım sürecinde ilaçlara başvuruyor. Aslında mutfaklarımızda atık dediğimiz çoğu şey bitkiler için şifa kaynağı.

SEBZE SUYU BİTKİLERE ŞİFA

Akılda tutulmaması gereken ilk nokta: Artık hiçbir şey çöpe atılmıyor! Mesela sebzeli bir yemek yapacaksanız, sebzeleri haşladıktan sonra suyunu asla dökmeyin. Bu suyu oda sıcaklığına gelene dek soğutun ve bitkilerinizin köklerine dökün. Sebzelerin suya bıraktığı yararlı maddeler sayesinde bitkileriniz çok daha kolay büyüyecek, verdikleri çiçekler ya da meyveler çok daha uzun süre verimli olacak.

MEYVE VE SEBZE KABUKLARI ÇÖP DEĞİLDİR

Meyve ve sebze kabuklarını da değerlendirmeyi düşünebilirsiniz. Kabuklarını soyarak tükettiğiniz sebze ve meyve kabuklarını bir kapta güzelce biriktirin. Ancak üzerinden 24 saat geçmemesine dikkat edin. Kabuklar henüz tazeyken bu kabukların üzerine, üstlerini geçecek kadar kaynar su ilave edin ve bu şekilde kabukları suyun içinde ortalama 12 saat ile 1 gün arası bir süre bekletin. Bir sonraki gün suyun içinden meyve ve sebze kabuklarını çıkarın ve bu suyla bitkilerinizi sulayın. Bunu düzenli hale getirdiğinizde bitkilerinizin çok daha canlı ve sağlıklı olduklarını göreceksiniz.

HAŞLANMIŞ YUMURTA SUYU

Hemen her sabah haşladığınız yumurtalardan arta kalan o suları da ziyan etmeyin, oda sıcaklığına geldikten sonra bitkilerinizin saksılarına dökün. Bir süre sonra çiçeklerinizin coştuğunu, bitkinizin çok daha verimli hale geldiğini göreceksiniz. Aynı şekilde yumurtanın kabukları da bitkilere iyi geliyor. Bu kabukları ufak parçalar haline getirip bitkilerin topraklarına karıştırın. Dilerseniz yumurta kabuklarını tamamen toz haline de getirebilirsiniz.

MUZ KABUĞU, FASULYE VE BALIK

İlk bakışta insana garip ve hatta iğrenç bir fikir gibi gözükse de bu karışım aslında bitkilerinizin ihtiyaç duyduğu birçok madde bakımından çok zengin bir doğal gübre niteliğinde. 30-40 adet kuru fasulyeyi, 1 adet muzun kabuğunu ve hamsi ya da sardalya gibi küçük bir balığı alın, küçük bir tencereye koyup üzerlerini geçecek miktarda su ekleyin ve haşlayın. Fasulyeler yumuşayana kadar haşlama işlemine devam edin. Bu karışımı oda sıcaklığına gelene dek bekletip püre haline getirin ve bitkilerinin toprağına karıştırın. Bitkileriniz ihtiyaç duydukları fosfora, potasyuma ve azota kavuşsun. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!