banner2

Ayetel Kürsi gün içerisinde kaç kere ve ne zaman okunması gerekiyor? 

Ayetel Kürsi duası okunduğu vakit şeytanın oradan uzaklaştığı ve gece uykudan önce okunduğu vakit ise kişinin şeytanın şerrinden muhafaza olunduğu hadislerde haber verilmektedir. Ayetel Kürsi duasının faziletlerinden faydalanabilmek ve ezberlemek her müslüman için çok önemlidir. Sizin için Adetliyken ve abdestsiz iken Ayetel Kürsi okunur mu, Ayetel Kürsi günde kaç kere okunmalı? sorularının cevaplarını haberimizde derledik. 

Hayat 28.03.2023, 12:15 28.03.2023, 12:26
Abone ol
Ayetel Kürsi gün içerisinde kaç kere ve ne zaman okunması gerekiyor? 

Ayetel Kürsi ayeti kerimesi birçok konuda sıkıntı ve zorluk anında okunabilecek bir duadır. Bakara suresinin 255.ayeti olarak Kuranı kerimde yerini almaktadır. Ayetel Kürsi kılınan namazların sonrasında da okunuyor. Ayetel Kürsi evden çıkarken, kazalardan ve belalardan korunmak için de okunur. Ayetel Kürsi okunduğu vakit şeytan okunulan yerden hemen uzaklaştığı hadislerde söyleniyor. Peki, Adetliyken ve abdestsiz iken Ayetel Kürsi okunur mu? Ayetel Kürsi günde kaç kere okunmalı?

AYETEL KÜRSİ GÜNDE KAÇ KERE OKUNMALI?

Ayet'el-Kürsî, durak yerlerinin sayısınca 17, kelimeleri sayısınca 50, harfleri sayısınca 170, resuller ve ashabı kiram sayısınca 313 defa okuyan kişinin her isteği yerine gelir; cesareti artar. Halk arasında sevgi, saygısı ve itibarı çoğalır. İstediği makama ulaşır. Hiç kimse ona zarar veremez.

ADETLİYKEN AYETEL KÜRSİ OKUNUR MU?

Ayetel kürsinin adetliyken hem ezberden hemde Kur'andan okunması caiz değildir. Bu ayeti kerime sadece adet halinin sona ermesinin ardından gusül abdesti alındıktan sonra okunabilir.

Gusül abdesti gerektiren adet hallerinde Kuranı kerime el sürmek ve yüzünden okumak haram olmaktadır. Alimlere göre bu durumlarda ezberden bile olsa okunmamasının gerektiği bildirilmiştir.

Hanefî, Şâfiî ve Hanbelîlere göre tıpkı cünüp gibi âdetli yahut lohusa olan kadın Kur’an okuyamaz. Çünkü Hz. Muhammed, “Âdetli kadın ve cünüp olan kişi Kur’an’dan hiçbir şey okuyamaz.” (Tirmizî, Tahâret, 98; İbn Mâce, Tahâret, 105) buyurmuştur. Buradan çıkan sonuca göre adetli iken yüzünden ve ezberden Kur'andan hiç bir ayet okunamaz.

ABDESTSİZ İKEN AYETEL KÜRSİ OKUNUR MU?

Ayetel kürsi ayeti kerime olmasından dolayı Kuran-ı Kerim'de bulunmakta olan bir dua olma niteliği barındırmaktadır. Kuranı kerim ayetleri abdestsiz ve gusülsüz halde iken okunamadığı gibi Ayetel kürsinin de bu hallerde okunmaması gerekir.

Eğer Ayetel kürsi ayeti kerimesi ezberden okunacak ise ve Kuran-ı Kerim'e dokunulmasına gerek yoksa bu durumda bu konuda dikkat alınması gereken en önemli husus ise kişinin gusül abdestinin bulunması olmaktadır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!