banner2

Arife günü oruç tutulur mu? Arife günü oruç tutmanın fazileti ne?

Kurban Bayramı yaklaşırken vatandaşlar internette arife günü oruç tutmanın faziletini araştırıyor. Bayramdan bir gün öncesi olan Arife gününde oruç tutulup tutulmayacağı merak ediliyor. Peki arife günü oruç tutulur mu? Arife günü oruç tutmanın fazileti ne?

Hayat 07.07.2022, 09:43 07.07.2022, 09:43
Abone ol
Arife günü oruç tutulur mu? Arife günü oruç tutmanın fazileti ne?

Müslümanlar Kurban Bayramı yaklaşırken Arife gününde oruç tutulup tutulmacağını araştırıyor. İnternette Kurban Bayramı'ndan bir gün önceki gün olan Arife gününde oruç tutmanın fazileti en çok arananlar arasına girdi. Peki arife günü oruç tutulur mu? Arife günü oruç tutmanın fazileti ne?

ARİFE GÜNÜ ORUÇ TUTULUR MU?

Arife günü yani dini bayramlardan bir önceki günü ifade eden günde oruç tutulup tutulmayacağı merak edildi. Dinimizce Arefe günü, bayramın müjdecisidir. Peygamberimiz, "En hayırlı, kabulü şayan olan dua, Arefe günü yapılan duadır.” (Tirmizî, Dua, 8; Malik, Dua, 500) buyurmuşlardır.

ARİFE GÜNÜNDE ORUÇ TUTMANIN FAZİLETİ NE?

Kurban Bayramı öncesinde arefe orucu tutmanız hayırlı bir davranış olarak sayılmaktadır. Zilhicce ayının ilk dokuz günü oruç tutmak müstehap kabul edilmiştir. İsteyen tamamında oruç tutabileceği gibi birkaç gününü de tutabilir. Zilhicce’nin dokuzuncu günü olan Arefe gününün dinde önemli bir yeri bulunmaktadır. 

Hz. Muhammed (s.a.s.) bugünü oruçlu geçirmekle ilgili olarak “Arefe günü tutulan orucun geçmiş ve gelecek birer yıllık günahları bağışlayacağı Allah’tan umulur.” (Müslim, Sıyâm, 196-197) buyurmuştur. Fakat Hac'da olanların, yapacakları ibadetleri aksatmamaları, sıkıntı ve hâlsizliğe düşmemeleri gerekçesiyle Arefe günü oruç tutmamaları daha uygundur (Ebû Dâvûd, Savm, 64).

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!