banner2

Araç muayene randevusu nasıl alınır, Araç muayene ücreti 2022 ne kadar?

Araç muayenesi kanunen her araç sahibinin yaptırması zorunlu olan bir işlemdir. TÜVTÜRK tarafından her yıl gerçekleştirilen muayene aracın türüne göre değişiklik göstermektedir. Vatandaşlar internette 'Araç muayene randevusu nasıl alınır, Araç muayene ücreti 2022 ne kadar?' araması yapıyor. Peki araç muayene randevusu nasıl alınır, Araç muayene ücreti 2022 ne kadar?

Hayat 26.03.2022, 14:47
Abone ol
Araç muayene randevusu nasıl alınır, Araç muayene ücreti 2022 ne kadar?

Araç muayenesi aracı olan vatandaşların her yıl yaptırması zorunlu olan bir durumdur. TÜVTÜRK tarafından yapılan muayene araç türüne göre değişmektedir. Vatandaşlar internette 'Araç muayene randevusu nasıl alınır, Araç muayene ücreti 2022 ne kadar?' diye araştırma yapıyor. Peki Araç muayene randevusu nasıl alınır, Araç muayene ücreti 2022 ne kadar?

ARAÇ MUAYENESİ NASIL ALINIR?

TÜVTÜRK’ün internet sitesinde bulunan 'Ücretsiz Randevu' bölümüne tıklayın.

Karşınıza gelen ekrana Plaka No, Ruhsat Seri No ve randevu alınacak şehir bilgisini doğru bir şekilde girin ve istasyonların yoğunluğuna göre randevunuzu alın.

Ardından TÜVTÜRK’ten almak istediğiniz hizmet türünü işaretleyin.

Karşınıza randevu için tarih ve istasyon seçim ekranları çıkacak. İstasyonların yoğunluğuna göre istediğiniz tarih ve istasyonu seçin.

Daha sonra tarih ve istasyona uygun olarak randevu saatinizi seçin.

Son adımda ise randevunuzu onaylayarak işlemi bitirin.

Web sitesinin dışında haftanın 6 günü, 08.00 - 20.00 saatleri arasında hizmet veren araç muayene randevu telefonu, 0 850 222 8888 arayıcılığıyla çağrı merkezinden randevu alınaabiliyor.

ARAÇ MUAYENE ÜCRETİ 2022 NE KADAR?

Araç muayene ücreti 5 Ocak 2022 tarihinde TÜVTÜRK tarafından yayınlanmıştır. Buna göre 2022 senesinde araç muayene ücretleri şöyledir:

Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet 258,42 TL

Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork 507,40 TL

Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker 685,58 TL

ARAÇ MUAYENESİ İÇİN HANGİ EVAKLAR GEREKLİ?

Aracın ruhsatı muayene öncesinde hazırlanıp kontrol edilmelidir. Satış ve devirlerde Tescil belgesi noter tarafından alındığı için yenisi hazırlanana kadar Araç tesciline İlişkin Geçici Belge muayene sırasında mutlaka yanınızda olmalıdır.

Muayene tarihinden önce trafik sigorta tarihi kontrol edilmelidir. Trafik sigortası tüm araç türleri için zorunlu bir belgedir.

Eğer muayeneye getirilen araç sizin değilse araç sahibinin mutlaka TC kimlik numarasını gösteren nüfuz cüzdanı ehliyet ve pasaportunuzu yanınızda getirmeniz gerekmektedir.

- LPG/CNG araçları için yakıt sistemi montaj belgesi ile beraber gelinmesi gereklidir. Bu araçlar için muayeneye gelirken LPG / CNG tankının üzerinde bulunan etiketteki bilgilerin okunacak şekilde gelinmesi gerekir.

Açıklanan bu belgelerin araç muayenesinden önce hazırlanması, gerekli bilgilerin kontrol edilmesi ve randevu tarihinin belirlenmesi gerekmektedir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!