banner2

Anneler Günü 2022 ne zaman? Anneler Günü hangi gün olacak? Anneler Günü nasıl ortaya çıktı?

Anneler Günü gelmesine az kaldı. Anneler Günü yaklaşırken ne hediye alınacağı, nasıl kutlanacağı telaşı da başladı. Anneler;  fedakarlığı ve gerçek sevgiyi gösteren kişilerdir. Anneler Günü yaklaşırken vatandaşlar, Anneler Günü ne zaman diye merak etmeye başladı. Peki Anneler Günü 2022 ne zaman? Anneler Günü hangi gün olacak? Anneler Günü nasıl ortaya çıktı?

Hayat 07.05.2022, 09:24 07.05.2022, 09:24
Abone ol
Anneler Günü 2022 ne zaman? Anneler Günü hangi gün olacak? Anneler Günü nasıl ortaya çıktı?

Anneler Günü vatandaşlar tarafından merak edildi. İnternette Anneler Günü ne zaman araması yapılıyor. Her yıl kutlanan Anneler Günü bu yıl da kutlanacak. Şimdiden bile Anneler Günü heyecanı başladı. Peki Anneler Günü 2022 ne zaman? Anneler Günü hangi gün olacak? Anneler Günü nasıl ortaya çıktı?

ANNELER GÜNÜ 2022 NE ZAMAN?

Anneler Günü dünyanın her yerinde farklı günlerde kutlanır. Anneler Günü; Türkiye, ABD, Avusturya, Almanya, Japonya, Venezuela, Danimarka gibi birçok ülkede Mayıs ayının ikinci haftası Pazar Günü kutlanmaktadır. Bu yıl Anneler Günü 8 Mayıs 2022 Pazar günü gerçekleşecek.

ANNELER GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Anneler Günü'nün nasıl ortaya çıktığıyla ilgili kesin bir bilgi bulunmamakla beraber birçok rivayet bilinmektedir. Bu rivayetlerin arasında en çok konuşulanı ABD'nin Virginia eyaletinde öğretmen olan Anna Jarvis isimli bir kadının, 1905 senesinde ölen annesi için her yıl kutlama yapmak istemiştir.

Bu kutlama ilk olarak, 1908 senesinde bir okulda 407 çocuk ve anneleriyle yapılmıştır. Anna'nın bu girişimi, temsilciler meclisi tarafından uygun bulunmamış ve resmiyete geçmemiştir. Anna bu konuyu, medya ve politikacıların önde gelenleriyle konuşmuş ve çabaları sonucunda 1914 senesinin ikinci pazarı anneler günü olarak kabul edilmiştir. Belli bir zaman sonra anneler gününün ticarileştiğini fark eden Anna, davalar açsa da hiçbirini kazanamamıştır.

Bir başka rivayete göre de Anneler Günü geleneğinin Antik Yunanların Yunan mitolojisindeki yerinden dolayı olduğu düşünülmektedir. Bu özel gün Yunan mitolojisinde birçok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamaları sonucunda başladı. Antik Romalılar da ilkbahar festivallerini İsa'nın doğumundan 250 yıl öncesinden ana tanrıça Kibele onuruna yapılmaktaydı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!