Anne babalar dikkat! Oyun oynarken bilerek kaybetmek, çocuğa iyilik değil kötülük yapmaktır!

Çocuklar en çok anlaştığı arkadaşlarıyla bile oyun oynarken gerginlikler yaşayabilir. Bu gerginlikler genelde kazanma ve kaybetme konusundaki anlaşmazlıklar sonucu çıkar. Çünkü aile ve çevre başarıya ve kazanmaya o kadar çok odaklanır ki çocuk en basit bir oyunu bile kaybettiğinde büyük öfke ve üzüntü yaşar. Peki aileler kazanmak ve kaybetmek konusunda çocuğa nasıl örnek olmalı?

Hayat 24.07.2022, 17:49 24.07.2022, 19:00
Abone ol
Anne babalar dikkat! Oyun oynarken bilerek kaybetmek, çocuğa iyilik değil kötülük yapmaktır!

Çocuklar kaybettiğinde neden çok üzülür? Kaybetmek çocuklar için neden büyük yıkıcı etkilere sahip? Aileler çocuklarına nasıl yardım etmeli? İşte cevaplar...

Oyun oynayan veya herhangi bir yarışmaya katılan çocuklar her koşulda kazanmak ister. Başarısız olma durumunda büyük hayal kırıklığı, üzüntü ve bazen öfke duyan çocuk, yenilgiyi kabullenmek istemez. Öfkelenir, ağlar, arkadaşına küser ve hatta oyunu bile terk edebilir. 

ÇOCUK OYUNU KAZANMAKTAN GURUR DUYAR

Mükemmeliyetçi yapıdaki çocuklar için kazanmak gurur ve mutluluk vericidir. Hatta çoğu çocuk kendi galibiyetinden değil, karşısındakinin mağlubiyetinden zevk alır. Bu duygunun önüne geçmek için ise anne babalara büyük görevler düşüyor. 

BİLEREK YENİLMEK DOĞRU DEĞİL

Çocuklarla oynanan oyunlarda ebeveynler, sırf çocuk mutlu olsun diye hep kaybeden taraf olmayı seçiyor ve bilerek yeniliyor. Bir kere bundan vazgeçilmesi lazım. Onların kendi çabalarıyla oyunu kazanması büyük önem taşıyor. Ayrıca çocuğunuzun sizin de yenilebileceğini görmesi gerekir. 

YENİLDİĞİNİZDE, DAVRANIŞLARINIZLA ÖRNEK OLUN

Yenilen taraf olmanız durumunda ise davranışlarınızla ve duygularınızla çocuğunuza model olun. "Tebrik ederim, sen kazandın, umarım bir dahakine ben kazanırım ama sonuçta önemli olan eğlenmek" şeklindeki cümleler ile, kaybetmenin dünyanın sonu olmadığını ona anlatabilirsiniz. 

Kazandığınızda aşırı tepki vermeniz, çocuğunuzu daha çok hırslandırabilir. Oyunda yenilmesi durumunda ise "bir dahakine kesin sen kazanacaksın" şeklinde başarı beklentisi yüksek ifadeler kullanmamaya özen gösterin. 

Oyunu kaybeden çocuğunuza, bunun kötü bir durum olmadığını uygun bir dille ifade edin. Oyunu kaybettiğinde, duyguları ile başa çıkabilmesi için yardımcı olun, duygularını ifade etmesi için cesaretlendirin. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!