Anne babalar dikkat! Çocuk yerine konuşmak özgüven kaybına yol açıyor!

Çocuğun anne baba tarafından yetiştiriliş şekli, karakter oluşumunda büyük önem taşıyor. Baskı altında veya konuşmasına izin verilmeyen çocuk özgüvenini kaybederken özgür bırakılanlar ise büyüdüğünde ayaklarını daha sağlam yere basabiliyor. Bu noktada en dikkat edilmesi gereken şey ise çocuk adına konuşmamak. Anne babaların, sorulan sorulara çocuk yerine cevap vermemesi gerekiyor.

Hayat 11.08.2022, 13:09
Anne babalar dikkat! Çocuk yerine konuşmak özgüven kaybına yol açıyor!

Çocuk adına konuşmak nedir? Çocuk adına konuşmak ve çocuk yerine cevap vermek, gelişimi nasıl etkiler? İşte cevaplar...

Çocuğun çekimser veya içine kapanık olması, anne babaların en çok endişe ettiği konulardan. Aslında çoğu zaman bu durumun oluşmasının sebebi ailenin tutumundan başka bir şey değil. 

ÇOCUK KONUŞTURULMADIKÇA İÇİNE KAPANIR

Eğer bir aile içinde çocuğa söz hakkı tanınmıyorsa o çocuğun içine kapanmaktan başka yapacak bir şeyi kalmıyor. Çocuk yerine annebabanın konuşması, kendini ifade etmesine izin verilmemesi, güven kaybına yol açıyor. 

ÇOCUĞA SORULAN SORUYA SİZ CEVAP VERMEYİN

Dünyaya geldiklerinde çok cesur olan ve hiçbir şeyden korkmayan çocuklar, ailelerin etkisiyle çekimser hale geliyor. En çok yapılan hata ise çocuğa sorulan soruya anne babanın cevap vermesi...

ÖZGÜVEN OLUŞUMUNDA AİLENİN ÖNEMİ BÜYÜK

Bazen bu durum öyle çığırından çıkabiliyor ki anne babalar çocuğa yöneltilen "Adın ne senin?" şeklindeki soruya bile "İsmi Ayşe teyzesi" cevabını verip çocuğun konuşma hakkını farkında olmadan elinden alıyor. Aslında belki de yardım etme niyetiyle yapılan bu davranış şekli, çocuğun güvenini kırmaktan başka bir işe yaramıyor.

Anne babalar özgüvenli ve ayakları sağlam bir şekilde yere basan çocuklar yetiştirmek için çocuk yerine konuşmakktan vezgeçmeli, çocuğa sorumluluk vermeli ve hata yapmasına müsade edilmeli. Çünkü hata yapmak hayatın bir parçası...

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!