banner2

Aile dizimi gerçek mi? Zeytin Ağacı aile dizimi işe yarıyor mu?

Netflix, Zeytin Ağacı dizisini geçtiğimiz günlerde izleyicilerin beğenisine sundu. Dizide Zaman Bey'in yaptığı aile dizimi seanslarının ardından terapi yöntemi yoğun şekilde araştırılmaya başlandı. Peki Aile dizimi gerçek mi? Aile dizimi işe yarıyor mu?

Hayat 08.08.2022, 22:55 08.08.2022, 23:13
Abone ol
Aile dizimi gerçek mi? Zeytin Ağacı aile dizimi işe yarıyor mu?

Netflix, yeni yerli yapımlarına bir yenisini daha ekledi. Zeytin Ağacı dizisi yayınlandığı ilk günden itibaren adından söz ettirdi. Çok beğenilen dizi dünya çapında da Netflix'in en çok izlenenler listesine girmeyi başardı. Dizide geçen aile dizimi de merak konusu oldu. Seyirciler aile dizimi yönteminin gerçek olup olmadığını merak ediyor. Peki aile dizimi gerçek mi? Aile dizimi yöntemi işe yarıyor mu? İşte aile dizimi hakkında merak edilenler...

AİLE DİZİMİ GERÇEK Mİ, İŞE YARIYOR MU?

İlk olarak Alman psikoterapist Bert Hellinger tarafından kullanılan bir yöntem olan aile dizimi, ailenin kuşaklar boyu birbirine görünmez bağlarla bağlı olduğunu kabul eder. Yönteme göre herkes, ailenin köklerinden bugüne kadar yaşananlardan etkilenmektedir.

Yaşanan travmalar, aile üyelerinin DNA'larına işleyerek nesilden nesile aktarılmaktadır. Yaşanan iyi ya da kötü olaylar, gelecekteki doğru veya yanlış kararlarımızı etkilemektedir. Aile dizimi terapisiyle, kişinin tekrar eden davranışlarından yola çıkılarak temeline inilir. Bunun atalardan gelip gelmediğine bakılır.

Yöntem, yalnızca atalarla değil, kişinin hayatını etkileyen her bir simge ile bağlantı kurar.

AİLE DİZİMİ TERAPİSİ NASIL YAPILIR?

Bireysel ve grup şeklinde yapılabilen aile dizimi terapisinde, kişinin olumsuz duygu ve düşünceleri pozitife çevrilmeye çalışılır. Terapide birey kendisini ve aile fertlerini sandalyelere konumlandırır. Bu konumlandırma biçimi aile fertleri ile arasındaki ilişkiye dair ipuçları verir.

Zeytin Ağacı dizisiyle birlikte aile dizimi terapisine ilginin 4-5 kat arttığı söyleniyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!