banner2

Ahirette kaç yaşında olacağız? Ahirette yaş var mı?

Ahirete iman, imanın altı şartlarından birisidir. Ahiret alemimin başlangıcı kıyamettir. Kıyamet kopmasıyla birlikte geçici hayat olan dünya hayatı bitecek, baki hayat olan ahiret hayatı başlayacaktır. Merak edilen, "Ahirette kaç yaşında olacağız? Ahirette yaş var mı?" sorularının yanıtlarını sizler için derledik.

Hayat 13.06.2022, 13:26 13.06.2022, 13:42
Abone ol
Ahirette kaç yaşında olacağız? Ahirette yaş var mı?

Ölüm bir yok oluş değildir. Ölüm, ahirete gitmeye bir vasıtadır. Peki, ahirette kaç yaşında olacağız? Ahirette yaş var mı? İşte merak edilen soruların yanıtları...

AHİRETTE KAÇ YAŞINDA OLACAĞIZ?

Bazı rivayetlerde insanın ahirette 33 yaşında olacağı bildirilmiştir. Ancak bu yaş ifadesi dünyanın yaşına göre değildir. Yani, nasıl bu dünyada insan en mükemmel yaş olarak bu dönemde bulunur. Onun gibi insan cennette, olması gereken en mükemmel durumda bulunacak demektir. Yoksa oraları buralarla değerlendirmek değildir. İnsan nasıl yaşarsa öyle ölür, nasıl ölürse de öyle dirilir. Bu nedenle insanların dünyada işledikleri günahlara göre dirileceğini bildiren rivayetler vardır. Herkes kim olduğunu bilecek, ancak günahının durumuna göre farklı olacaktır. Nasıl ki birbirine benzeyen tohumlar toprağa atıldığı zaman toprağın üzerinde şekli, tadı ve görüntüsü farklı olduğu gibi, haşirde insanların yeniden dirilmesi de bunun gibi olacaktır. Kimisi fevkalade mükemmel ve güzel iken kimisi de son derece kötü olacaktır.

AHİRETTE BEDENLER NASIL OLACAK?

Hadis-i şerifte insanların bedeninde yer alan ve bütün durumlarda aslî hüviyetini muhafaza eden ve  “acebu’z-zeneb” denilen kuyruk sokumundaki bir hücrenin / bir molekülün, bir genin, bir çekirdeğin esas alınarak onun üzerine yeni vücudun inşa edileceğine dair bilgiler yer almaktadır. Hadisin ilgili ifadesi tam şu anlamdadır: “İnsanın bedeninden her şey çürür, ancak acebu’z-zeneb denilen bir kemik / bir parça çürümez; kıyamet günü insanların bedeni bu parça üzerinden inşa edilir.”(Buharî, Tefsir,78).

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!