banner2

5 günlük hava tahmini | Meteoroloji'den Cuma ve Cumartesi'ye kar uyarısı! Sıcaklıklar 8 dereceye kadar düşecek

Balkanlar'dan gelen soğuk hava dalgası, Türkiye'yi etkisi altına almaya başladı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yurt genelinde etkili olan yağışlı havanın devam edeceğini söyledi. Hafta sonu için birçok bölgede sağanak beklenirken, Marmara dahil kar yağışı uyarısı yapıldı. Beyaz örtü, İstanbul sınırlarına kadar yaklaşacak. 

Hayat 15.11.2023, 10:45 15.11.2023, 11:18
Abone ol
5 günlük hava tahmini | Meteoroloji'den Cuma ve Cumartesi'ye kar uyarısı! Sıcaklıklar 8 dereceye kadar düşecek

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden gelen hava tahminlerine göre; yurt genelinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Marmara (Bilecik dışında), Kıyı Ege, Batı Karadeniz, Doğu Anadolu'nun güneydoğusu, Elazığ, Tunceli, Bingöl, Muş, Ağrı, Iğdır, Diyarbakır, Batman ve Siirt çevreleri ile Hatay'ın kıyı kesimlerinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların ise, Zonguldak ve Bartın çevreleri ile Kastamonu'nun kıyı kesimlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde iç kesimlerde yer yer pus ve sis bekleniyor. 

Hava sıcaklıklarının yurt genelinde 2 ila 4 derece artarak mevsim normalleri üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın ise, güney yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara'nın batı kesimlerinde güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (40-60 km/sa) olarak esmesi bekleniyor.

Meteoroloji, Doğu Anadolu Bölgesi'nde cuma ve cumartesi günü yoğun kar yağışı beklendiğini ifade ederken, İstanbul'da da kar yağışının Şubat ayında görülebilecğeini söyledi. 

MARMARA İÇİN KAR UYARISI

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, Doğu Anadolu bölgesinde kar yağışını beklendiğini söyleyerek, "Bugün itibariyle Doğu Anadolu'ya kar yağışı bekleniyor. Bu kar yağışı ayın 18'i-19'unda da Marmara'nın güneyine İstanbul hariç, İstanbul'a olmaz, Uludağ'a yağar. Batı Karadeniz'in iç kesimlerine de kar yağışı gelecek. Anadolu'da şimdiye kadar kar yağması lazımdı” dedi. 

İSTANBUL'DA NE ZAMAN KAR YAĞAR?

Orhan Şen, İstanbul ve Ege bölgesinde şu an için kar yağışı beklenmediğini söyledi. Şen, "Bu haftanın sonunda ve önümüzdeki haftanın başında Anadolu’da kar var. Karadeniz’in iç kesimleri, Erzurum ve Sivas’ta kar var. İstanbul’da muhakkak kar yağacak ama ne zaman göreceğimize gelirsek Ocak, Şubat aylarında olacak” diye konuştu. 

BAZI İLLERDE HAVA DURUMU

Ankara: Parçalı ve az bulutlu 17

İstanbul: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren yağmur ve sağanak yağışlı 20

İzmir: Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren yağmur ve sağanak yağışlı 23

Adana: Parçalı bulutlu 26

Antalya: Parçalı ve az bulutlu 25

Samsun: Parçalı ve az bulutlu23

Trabzon: Parçalı ve az bulutlu 19

Erzurum: Parçalı ve çok bulutlu 12

Diyarbakır: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinde yağmur ve sağanak yağışlı 19

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!