DOLAR
9.3325 0.41
EURO
10.8599 0.31
ALTIN
533.82 0.97
BIST
1431.24 0.10

2021 Rebiülevvel ayı ne zaman? Rebiülevvel ayında hangi ibadetler yapılır?

Müslüman camiası, Mevlid Kandili'ni içinde barındıran Rebiülevvel ayının gelişini bekliyor. Peki, Rebiülevvel ayı ne zaman ? Rebiülevvel ayının önemi nedir ve hangi ibadetler yapılır? İşte detaylar...

Hayat 07.10.2021, 12:54 07.10.2021, 14:21
2021 Rebiülevvel ayı ne zaman? Rebiülevvel ayında hangi ibadetler yapılır?

Kelime anlamı “evvelki bahar” anlamına gelen Rebiülevvel ayı, müslüman camcısı tarafından heyecanla bekleniyor. İçerisinde Hz. Muhammed (S.A.V.) doğumunu barındıran bu mübarek ay, Hicri Takvim’e göre yılın 3.ayıdır. eki, 2021 Rebiülevvel ayı ne zaman? Rebiülevvel ayında hangi ibadetler yapılır? Rebiülevveyl ayında okunması gereken dualar neler?

REBİÜLEVVEL AYI NE ZAMAN, HANGİ TARİHTE 2021?

Rebiülevvel ayı Ay'ın hareketleri esas alınarak oluşturulan İslamî takvimin aylarından bir tanesidir. Resulullah (S.A.V), bu ayda dünyaya geldiği için arabi ayların en şereflisi olarak kabul edilmiştir. Rebiülevvel ayı 7 Ekim 2021 tarihinde başlayacak 5 Kasım 2021 tarihinde sona erecek.

REBİÜLEVVEL AYINDA HANGİ DUALAR OKUNUR?

En’am suresi akşam ile yatsı arası 12. gece dahil, Rebiülevvelin birinci gecesinden itibaren okunur. Rebiülevvel ayının 18. gecesine kadar da okunması mümkündür. Devamlı olarak okunması mümkün olmadığı hallerde, Rebiülevvel ayının ilk gecesi, 12. ve 18. geceleri mutlaka okunmalıdır.

REBİÜLEVVEL AYI HANGİ İBADETLER YAPILIR?

Rebiülevvel ayının ilk gecesinde yapılması gerekenleri sizlere adım adım açıkladık.

İki rekat sünnet: İlk rekâtında fatihadan sonra Kul ya Eyyühel kâfiruni ikinci rekatında da ihlas sureleri okunmak suretiyle namaz eda edilir.

Rebiülevvel Ayı'nın 12. gecesi yapılması gerekenler

İki rekat namaz kılınır: Bu namazın hususiyteti şöyledir. İlk rekâtında Fatiha'dan sonra " Ve liküllin deracatin mimma amilü vema Rabbüke bi gafilin amma yağmelun" ikinci rekatında da "Vağbud Rabbeke hatta ye'tiyekel yakin." ayeti kerimeleri okunmalıdır.

Namaz selâm ile ikmal edildikten sonra, iki defa daha tekrar secde edilir. Ve her secde de yedişer defa (Subhane Rabbilyel alâ) denilir.

Secde bittikten sonra, seccadede oturulken 7 defa "Subbuhun Kuddusun Rabbüna Ve rabbül Melâiketü Verruh" okunur.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Anketi Tümü
İstanbul'da son zamanlarda artan trafik sorununun sebebi nedir?