13 Mayıs 2022 Cuma Hutbesi konusu ne? Diyanet 13 Mayıs 2022 Cuma hutbesini yayınlandı!

Diyanet 13 Mayıs 2022 Cuma hutbesi konusunu açıkladı. Bu haber üzerine vatandaşlar internette 13 Mayıs Cuma Hutbesi konusu araması yapmaya başladı. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, 13 Mayıs 2022 Cuma hutbesi konusu yayınlandı. Peki 13 Mayıs 2022 Cuma Hutbesi konusu ne? Diyanet 13 Mayıs 2022 Cuma hutbesini yayınlandı!

Hayat 13.05.2022, 09:24 13.05.2022, 09:26
Abone ol
13 Mayıs 2022 Cuma Hutbesi konusu ne? Diyanet 13 Mayıs 2022 Cuma hutbesini yayınlandı!

Cuma hutbesi vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Diyanet 13 Mayıs 2022 Cuma Hutbesi'ni yayınladı. Bu haber üzerine vatandaşlar internette 13 Mayıs 2022 Cuma Hutbesi'ni araştırmaya başladı. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan cuma hutbesi sonrasında internette en çok arananlar arasına girdi. Peki 13 Mayıs 2022 Cuma Hutbesi konusu ne? Diyanet 13 Mayıs 2022 Cuma hutbesini yayınlandı!

13 MAYIS 2022 CUMA HUTBESİ KONUSU NE?

Diyanet her hafta olduğu gibi bu hafta da cuma hutbesi konusunu yayınladı. Cuma namazına gidecek olan Müslümanlar camide cuma hutbesini dinliyor. 13 Mayıs 2022 Cuma hutbesi konusu "İş ve çalışma ahlakı" olarak belirlendi. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan 13 Mayıs 2022 Cuma hutbesi tam olarak şöyle:

İŞ VE ÇALIŞMA AHLAKI

Muhterem Müslümanlar!

Yüce dinimiz İslam, helal ve meşru yollardan rızık kazanmayı emreder. Bu uğurda gösterilen çabayı, harcanan emeği, dökülen alın terini mukaddes görür. Allah rızası gözetilmeyen, helal-haram çizgisine riayet edilmeyen, yalan, aldatma ve haksızlık içeren her türlü iş ve ticareti ise yasaklar.

Aziz Müminler!

Her alanda olduğu gibi çalışma hayatında da bir ahlak vardır. İslam'ın iş ve ticaret ahlakının temeli doğruluktur, dürüstlüktür. Helal-haram duyarlılığıdır. Emeğe ve alın terine saygıdır. İnsan haysiyetini ve kamu hukukunu korumak, can güvenliğini tehlikeye atmamaktır.

Kıymetli Müslümanlar!

Kimimiz işçi kimimiz işveren, kimimiz çiftçi kimimiz tüccar; her birimiz emek ve fedakârlıkla dokunuyoruz birbirimizin hayatına. Hangi görevde olursak olalım İslam'ın iş ve ticaret ahlakını kuşanma sorumluluğumuz vardır. İş ve ticaret hayatında işverene düşen, huzurlu bir çalışma ortamı sağlamaktır. Resûlüllah (s.a.s)'in çalışanın ücretini alın teri kurumadan önce veriniz."1 buyruğunca emeğin karşılığını tastamam ödemektir. Çalışanlarla kardeşçe, insaflı, sıcak ve samimi bir ilişki kurmaktır. İbadet ve dinlenme gibi ihtiyaçları için gerekli imkânları sunmaktır. Çalışanlarının sağlığını ve hayatını korumak, iş güvenliğine yönelik bütün tedbirleri almaktır.

Değerli Müminler!

İş ve ticaret hayatının işçiye ve memura yüklediği sorumluluklar da vardır. İşçi ve memur, Peygamberimiz (s.a.s)'in tavsiyesine uygun olarak işini sağlam ve güzel yapar. Verimli ve kaliteli iş üretir. Çalıştığı yeri, eşya ve malzemeleri kendi malı gibi korur. İş güvenliği ile ilgili kurallara titizlikle riayet eder. Kendisinin ve çalışma arkadaşlarının hayatını tehlikeye atmaz.

Aziz Müslümanlar!

Geliniz, çalışma hayatımızda Din-i Mübin-i İslam'ın hayat veren ilkelerine sımsıkı sarılalım. İşimizin ve ticaretimizin hakkını verelim; helal lokma uğrunda alın teri dökelim. Çalışma ve helal kazançla hayatımıza bereket ve huzur katalım. İş ve ticaret ahlakına riayet edenlerin hem nafakalarını helal yoldan temin edeceğini hem de Rabbimizin rızasına nail olacağını unutmayalım.

Sözlerimi, hutbemin başında okuduğum ayet-i kerimelerin meâliyle bitiriyorum: "İnsan için ancak çalışmasının karşılığı vardır. Çabası görülecek ve çalışmasının karşılığı kendisine mutlaka verilecektir." 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!