banner2

Türk ordusu saldırıya aynı gün cevap verdi: Kandil'e hava harekâtı!

Son dakika haberi... Ankara'daki terör saldırısına Türk ordusunun cevabı gecikmedi. Milli Savunma Bakanlığı Irak kuzeyindeki 4 bölgede bulunan mağaraların yerli mühimmatlarla bombalanarak çok sayıda teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurdu.

Güvenlik 01.10.2023, 22:55 01.10.2023, 23:54
Abone ol

Ankara'da İçişleri Bakanlığı önünde 
terör örgütü PKK/YPG tarafından gerçekleştirilen saldırı karşılıksız kalmadı. Türk Silahlı Kuvvetleri teröristlerin Irak kuzeyindeki barınma alanına yönelik kapsamlı bir hava harekâtı düzenledi. 

Metina, Hakurk, Kandil ve Gara'yı hedef alan bombardımanda özellikle mağaralar yerli mühimmatla vuruldu. Operasyonda çok sayıda teröristin öldürüldüğü sanılıyor. 01 Ekim akşamı saat 21:00 sıralarında gerçekleştirilen harekâta ilişkin Milli Savunma Bakanlığı şu açıklamayı yayınladı: 

KANDİL'DEKİ ELEBAŞLARI DA VAR

"PKK/KCK ve diğer terörist unsurları etkisiz hale getirerek; Irak kuzeyinden halkımıza ve güvenlik güçlerimize yönelik terör saldırılarını bertaraf etmek ve hudut güvenliğimizi sağlamak maksadıyla; Birleşmiş Milletler Anlaşması'nın 51'inci maddesinden doğan meşrû müdafaa haklarımız doğrultusunda, Irak'ın kuzeyindeki Metina, Hakurk, Kandil ve Gara bölgelerinde bulunan terörist hedeflerine 01 Ekim 2023 saat 21:00'da hava harekâtları icra edilmiş, icra edilen hava harekâtlarıyla Bölücü Terör Örgütü (BTÖ) tarafından kullanılan ve içerisinde sorumlu düzeyde teröristlerin de bulunduğu değerlendirilen mağara, sığınak, barınak ve depolardan oluşan toplam 20 hedef imha edilmiştir. 

İcra edilen harekâtlarda azami oranda yerli ve millî mühimmat kullanılarak çok sayıda terörist etkisiz hale getirilmiştir.

Asil milletimizin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri, geçmişte olduğu gibi bugün de ülkemizin ve milletimizin beka ve güvenliği için terörle mücadeleye tek bir terörist kalmayıncaya kadar azim ve kararlılıkla devam edecektir. 

Bu harekât sırasında; masum sivillerin, dost unsurların, tarihi ve kültürel varlıklar ile çevrenin zarar görmemesi için her türlü tedbir alınmıştır."

Milli Savunma Bakanlığı'nın X platformundaki paylaşımında, "Teröristler, kendilerini bekleyen sondan kaçamayacak! Bir gece ansızın inlerinde vurduk, vurmaya devam edeceğiz. Tek bir terörist kalmayıncaya kadar da bu mücadele bitmeyecek!" denildi.

Bu arada Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Irak kuzeyine yönelik hava harekâtına ilişkin bir açıklama yaptı. Altun, "Başarılı hava harekatları, yalnızca ülkemiz içinde değil sınırlarımızın ötesinde de teröre göz açtırmamaya devam edeceğimizin önemli bir göstergesi olmuştur. Bu harekatlarla terör örgütü büyük bir darbe daha almıştır" ifadesini kullandı. 

Altun sosyal medya hesabındaki paylaşımında ayrıca medyanın reyting uğruna kamu çıkarını ve vatandaşların güvenliğini göz ardı edecek davranışlardan kaçınmasını istedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!