Yandex Metrica

Zorunlu askerlik devam edecek mi? Bakan Güler'den merak edilen soruya yanıt

Zorunlu askerlik devam edecek mi? Bakan Güler'den merak edilen soruya yanıt

Efes-2024 tatbikatının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, zorunlu askerlik konusuna değindi. Bakan Güler "Türkiye Cumhuriyeti evlatları mutlaka vatan savunmasında görev almalı" dedi. 

Gündem

01.06.2024, 11:29

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Efes-2024 tatbikatının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Bakan Yaşar Güler'e Türk Silahlı Kuvvetleri tam profesyonel sisteme geçer mi, zorunlu askerlik kalkar mı sorusu yöneltildi. Bakan Güler de merak edilen soruya cevap verdi.

45 ülke, 11 bin personelin katıldığı, bölgenin en büyük "Birleşik Müşterek Tatbikatı" EFES-2024’ün katılımcılar için önemli fırsat olduğunu belirten Bakan Güler, "Böylesine kapsamlı fiilî atışlı bir tatbikata katılma fırsatı bölgemizde ve Avrupa’da dahi pek yakalanamıyor. O nedenle her yıl katılımcı ülke sayısı artıyor." dedi.

Yeni provokasyon peşindeler! Örgüt panik içinde: Suriye ile normalleşmeye terör gölgesi! Yeni provokasyon peşindeler! Örgüt panik içinde: Suriye ile normalleşmeye terör... Haberi Görüntüle

ZORUNLU ASKERLİK DEVAM EDECEK Mİ?

Bakan Güler, Türkiye'de profesyonel askerliğe geçilip geçilmeyeceği konusundaki soruya şu şekilde yanıt verdi;

"Türkiye Cumhuriyeti’nin çocuklarının mutlak surette vatan savunmasında bir görev alma zorunluluğu olduğu kanaatindeyim. Bu konuda yaklaşımımız yüzde 50 profesyonel, yüzde 50 zorunlu askerlik olması şeklindedir. Ülkemizin içinde bulunduğu şartlar değerlendirildiğinde bunun doğru bir yaklaşım olduğu anlaşılacaktır. Avrupa’da profesyonel askerliğe geçen ülkelerin zorunlu askerliğe dönmeyi tekrar değerlendirdiklerini görüyoruz. En son bu konu İngiltere’nin gündeminde."

Meli Bendeli kimdir? Meli Bendeli gerçek adı ne? Meli Bendeli kimdir? Meli Bendeli gerçek adı ne? Haberi Görüntüle

''KOMŞULARIMIZLA PROBLEM YAŞAMAK İSTEMİYORUZ''

Türkiye-Yunanistan ilişkilerine de değinen Bakan Güler, "Olumlu bir dönemden geçtiğimize, çözüm odaklı yaklaşımla dürüst ve yapıcı bir ilişkinin iki ülkenin yararına olacağına inanıyorum. Komşularımızla problem yaşamak istemiyoruz. Ülkemizin hak ve menfaatlerini korumak için ordumuzun etkinlik ve caydırıcılığını artırmak için çalışıyoruz. Sorunları çözmek için en iyi yol üçüncü tarafa gerek duymadan diyalog kurmak.'' dedi.

Zekai Aksakkallı'da oraydı! 15 Temmuz kahramanı Ömer Halisdemir'in kabrine ziyaretçi akını! Zekai Aksakkallı'da oraydı! 15 Temmuz kahramanı Ömer Halisdemir'in kabrine ziyaretçi... Haberi Görüntüle

TERÖRLE MÜCADELE

Bakan Güler, eli kanlı terör örgütlerine karşı Irak’ın kuzeyindeki operasyonların sürdüğünü söyledi. Irak'a yapılan ziyaretlerin sonuçlarının olumlu olduğunu söyleyen Güler, "Yıllardır PKK’yı ‘terör örgütü’ olarak tanımlamayan Irak, ‘yasaklanmış örgüt’ olarak tanımladı. Terör örgütünün Suriye’deki sözde seçim çalışmalarının, ülkenin toprak bütünlüğü açısında kabul edilemez. Millî güvenliğimiz ve komşularımızın toprak bütünlüğü hilafına herhangi bir oldubittiye fırsat vermeyeceğimizi bir kez daha altını çizerek vurguluyorum” diye konuştu

Türkiye'de göktaşı geceyi aydınlattı! Birçok il bu heyecanı yaşadı Türkiye'de göktaşı geceyi aydınlattı! Birçok il bu heyecanı yaşadı Haberi Görüntüle

İSRAİL'İN GAZZE'DEKİ SOYKIRIMI

İsrail'in Gazze'deki soykırımına değinen Bakan Güler, "Çocuklar dâhil binlerce masum Filistinliyi katleden İsrail’e dur denmesinin vakti çoktan gelip geçti. Bu yanlıştan bir an evvel dönülmeli ve daha geç olmadan bu zulüm bitmelidir" İsrail yönetimine karşı dünyanın sabrının tükenmek üzere olduğunu söyleyen Güler, "Bu katliama sebep olanlar bedelini er ya da geç, ağır şekilde ödeyecekler" diye konuştu.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading